Elektrik Faturası İndirimi! İşte Elektrik Faturasında Yapılan İndirim

Elektrik Faturası İndirimi! İşte Elektrik Faturasında Yapılan İndirim

Elektrik faturalarında yapılacak olan indirim oranı gündemde kalmaya devam ediyor. Elektrik faturaları ile ilgili bir süredir yapılan çalışmaları ile alınmış olduğu kabini toplantısı sonrasında yüzde 8 ila %14 oranında indirim sağlanacağı belirtildi.

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı Fatih dönmez elektrikte yeni düzenlemelerinin 1 Mart itibariyle yürürlüğe girmiş olduğunu ifade etti. Elektrikte rahat nefes aldıracak adımların atılmasının ardından vatandaşlar elektrik faturalarındaki indirim oranını merak etmeye başladı.

elektrik-faturasi-aa-1643624-2.jpg

Elektrik İndirimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu kabine toplantısı sonrasında elektrik faturalarına indirim gelip gelmediği ile ilgili sorular yanıt buldu. Bir süredir gündemde olan elektrik faturası indirimini kabine tarımsal sulama ve meskenler için katma değer vergisini %8’e düşürdü. Yeni elektrik faturası düzenlemesi ile ilgili değerlendirme yapan enerji ve tabii kaynaklar bakanı Fatih dönmez KDV oranını yüzde 18’den 8’e düşürüldüğünü açıkladı.

Ayrıca bu kapsamda faturaların %8 ile 14 arasında daha düşük oranda geleceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında elektrik faturası ile ilgili yeni düzenleme hakkında açıklama yaptı. Başkan Erdoğan yapmış o da açıklamada meskenler ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin katma değer vergisinin %18’den 8’e düşürüldüğünü belirtti. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırının da günlük 8 kw saate aylık ise 140 kw saate yükseldiği konusunda açıklamalar yaptı.

her-ay-minimum-114-tl-elektrik-faturasi-indirimi-yapiliyor-basvurular-alinmaya-basladi-780x470.jpg

Bakan Dönmez Açıklama Yaptı

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı Fatih Dönmez yeni elektrik faturası düzenlemesinin bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklama ile dar ve ortaya gelir grubundaki vatandaşların lehine iyileştirmeler yapmış olduklarını belirtti. Bu kapsamda meskenlerdeki elektrik fatura oranlarının katma değer vergisi %8’e düşürüldü. Uygulama 1 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

1Mart sonrasındaki elektrik tüketimleri yeni tarife üzerinden faturalandırılacak. Mevzuata göre 30 gün içerisinde sayaçların okunması gerekiyor. Tatil günlerinde ve ya da vatandaşların evde olmadığı zamanlarda görevlinin sayaç okuması yapamadığında endişeye gerek yok nokta sayacın okunma süresine göre ilk ve 2. kademeden yararlanma durumu söz konusu. Yani vatandaşlar için herhangi bir mağduriyet söz konusu değil.

Bu haber toplam 140 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.