Emekli Maaşlarına 2.500 TL Müjdesi! Zamlı Emekli Maaşları Hesaplara Yatmaya Başladı

Emekli Maaşlarına 2.500 TL Müjdesi! Zamlı Emekli Maaşları Hesaplara Yatmaya Başladı

Türkiye’de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. 2022 yılının ilk zamlı maaşları, emekli vatandaşların hesaplarına yatmaya başladı. Milyonlarca emekli yeni düzenleme sonrası ilk zamlı maaşlarını alacak…

2022 yılında emekli vatandaşların yüzünü güldüren zamlı maaşlar hesaplara yatmaya başladı. Enflasyonun giderek artmasıyla birlikte zamlı maaşlar da vatandaşların gündeminden düşmüyor. 2022 yılında yapılan yeni düzenleme ile birlikte işçi ve bağkur emeklilerine yüzde 25.46, memur emeklisine ise yüzde 2.5 ek zamla birlikte toplam yüzde 30.5 zam yapıldı. Böylelikle en düşük emekli maaşı da 2 bin 500 lira oldu.

Yılın İlk Zamlı Maaşları Hesaplarda

Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği yılın ilk zamlı maaşları hesaplara yatmaya başladı. En düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL’ye çıkarıldığı için maaşı bu rakamın altında olanlara müjdeli haber geldi. Ancak düzenleme ile ilgili kanun çıktıktan sonra maaş farkları hesaba yansıtılacak. Bu yüzden örnek olarak bin 800 TL emekli maaşı alan bir vatandaş, kanun teklifi yasalaştıktan sonra 700 TL farkı hesabına yatacak. Milyonlarca işçi ve bağkur emeklisinin merak ettiği emekli maaş zamları hakkında son gelişmeler yakından takip ediliyor.

En Düşük Emekli Maaşına Düzenleme

para-shutter2-16-9-1538376855-670x371.jpg

Enflasyon verilerine göre işçi ve bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı 3 Ocak tarihinde netlik kazandı. Bunun ardından maaşlara yüzde 25.46 oranında zam yapılırken, en düşük işçi ve bağkur emekli maaşı da kanun teklifi ile 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Daha önceden en düşük emekli maaşı bin 500 TL olarak uygulanıyordu. Taban maaş artışından sonra 1 milyon 266 bin emekli vatandaş, yasal düzenlemenin bir an önce tamamlanmasını bekliyor.

Emekli Maaşları Ne Zaman Yatacak?

SSK emeklileri, emekli tahsis numaralarının son hanelerine göre her ayın 17’sinden 26’sına kadar emekli maaşlarını hesaplarında görebilecek. Bağkur emeklilerinin tahsis numarasının son rakamına göre ayın 25’i, 26’sı, 27’si ve 28’inde peşin olarak maaş ödemesi yapılacak. Dul ve yetim aylıklarına da yüzde 25.46 oranında zam yapıldı. Böylelikle en düşük yetim maaşı 625 TL oldu.

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.