Enflasyonda Yüzde 45 Uyarısı! Ekonomiste Göre Türk Lirasındaki Değer Kaybı Devam Edecek

Enflasyonda Yüzde 45 Uyarısı! Ekonomiste Göre Türk Lirasındaki Değer Kaybı Devam Edecek

Yüksek enflasyon sebebi ile artan fiyatlar karşısında vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı. Ekonomideki son görünümü değerlendiren Sabah yazarı Nurullah Gür, enflasyonda yüzde 45’in geçileceğini söyledi…

Türkiye’de giderek artan enflasyon pek çok ürün ve hizmetin fiyatına doğrudan etki etti. Özellikle gıda ve enerji fiyatlarındaki artış konusunda eli kolu bağlanan vatandaşlar bütçelerini korumak için büyük çaba sarf ediyor. Her geçen gün zamlanan ürünler karşısında şaşkına dönen vatandaşlara bir uyarı daha geldi. Yüksek enflasyonunu önümüzdeki günlerde şiddetini artarak devam ettirmesi bekleniyor.

Türkiye ekonomisindeki son durumu değerlendiren Sabah yazarı Nurullah Gür, son yazısında enflasyondaki artışa dikkat çekti ve uyarılarda bulundu. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta içinde duyurduğu enflasyon raporunu detaylandıran Gür, bununla birlikte bu hafta açıklanacak enflasyon verilerini değerlendirdi. Piyasa ve Merkez Bankası anketlerini yorumlayan Gür, enflasyondaki artışa dikkat çekti.

Enflasyon Beklentisi yüzde 45 ve Üzeri

image-750x-61ca956979065.jpg

Enflasyon beklentisine dair AA anketinde medyan beklentisinin yüzde 10.09, TCMB piyasa katılımcıları anketinde medyan beklentisinin yüzde 6.45 olduğu açıklanmıştı. Bu detaylara dikkat çeken Gür, bu beklentiler doğrultusunda enflasyondaki yükselişin devam edeceğini söyledi. “Bu beklentiler yıllık bazda enflasyonun yüzde 45’i görebileceğini ve hatta aşabileceğini söylüyor.” diyen Sabah yazarı şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyon Raporu'na baktığımızda, enflasyondaki düşüş sürecini tetiklemeye dönük olarak TCMB'nin en çok güvendiği unsurun 'Liralaşma' olduğunu söyleyebiliriz. Kur korumalı mevduat sayesinde dövizden TL'ye geçişte canlanma yaşanması, enflasyon ve finansal istikrar açısından TCMB'nin elini güçlendirir. Öte yandan enerji fiyatları, arz sorunları, bölgemizdeki jeopolitik meseleler ve eskisi kadar olmasa da Fed'in politikaları enflasyon görünümü ve kur için risk unsurları olarak not edilebilir.”

Yüksek Enflasyon TL’yi Değersizleştiriyor

Enflasyonun giderek tırmanması karşısında Türk lirasındaki değer kaybı sürüyor. Vatandaşlar eline geçen maaş ile ay sonunu getirmekte zorluk yaşarken, ürün ve hizmetlerin fiyatlarına her geçen gün zam gelmesi can sıkıcı hale dönüşüyor. Piyasa katılımcılarına göre şubat ve mart aylarında enflasyonun yükseleceği beklentisi vatandaşlar için önümüzdeki aylarda daha zorlu günlerin geleceğine işaret ediyor.

haberust.com yatırım tavsiyesinde bulunmaz. Haberust.com kayıplardan sorumlu değildir. Burada yer alan haberlerin kaynağı uzman ekonomistlerin açıklamaları ve yorumlarıdır.

Bu haber toplam 480 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.