Ev Fiyatlarındaki Yükseliş Devam Edecek Mi? Emlak Sektörü Temsilcilerinden Yeni Açıklama Geldi

Ev Fiyatlarındaki Yükseliş Devam Edecek Mi? Emlak Sektörü Temsilcilerinden Yeni Açıklama Geldi

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Sakarya İl Başkanı Suat Tunçlar, emlak piyasasındaki son durumu değerlendirdi. Ev fiyatları artmaya devam edecek mi? Ev satın almak için doğru zaman mı?

Emlak fiyatlarında son dönemde yaşanan hızlı yükselişler, vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı. Ev sahibi olmak isteyenler emlak fiyatlarının yükselmeye devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Emlak piyasasındaki son durumu değerlendiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Sakarya İl Başkanı Suat Tunçlar, emlak piyasasındaki yüksek fiyat artışının önlenebilmesi için neler gerekli olduğunu açıkladı.

Emlak Sektöründe Piyasa Algısı Değişti

Ev fiyatlarındaki hızlı artışın önlenebilmesi için kentlerin master plan boyutunda büyütülmesi durumunda arsa fiyatlarının makul seviyeye çekilmesinin maliyetlere etki etmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan TÜGEM Sakarya İl Başkanı Suat Tunçlar, ekonomideki dalgalanmaların emlak sektörünü de etkilediğini söyledi. Son dönemde döviz hareketliliği yüzünden emlak piyasasındaki pek çok algı değişti.

Tunçlar, son açıklamasında yapı maliyetlerinin artmasının gayrimenkul sektöründe hem konut hem de kira fiyatlarını etkilediğini anlattı. Tüm gayrimenkullerde artış yaşandığına değinen Tunçlar, “Kısa dönemde de çok ciddi dalgalanmalar yaşandı, fiyatlar belli bir seviyeye çıktı, şimdi bu fiyatların tekrar değerini bulması zaman alacak. Bu süreçte de tekrar yerini bulacak diye düşünüyoruz.” dedi.

“Yüksek Enflasyon Yapı Maliyetlerini Arttırdı”

Bazı lokasyonlarda konut taleplerinin çok fazla oluşması sebebiyle ev fiyatlarının arttığına dikkat çeken Tunçlar, konut taleplerinin şehirlere yayılması durumunda daha uygun seçenekler oluşturulabileceğini aktardı: “Enflasyonla yapı maliyetinin artması yüzde 30-40 fiyatlara yansıdı. Bu da üretime direkt etki ediyor. Buna bağlı değer artışı var ama ikinci elde konutlara, 'Fiyatlar bu kadar arttı, biz de arttıralım.' şeklinde bakış açısı var. Bu istemediğimiz bir artış. Yeni konut sahibi olacaklar, yeni yatırım yapacaklar için de açıkçası makas gitgide açılmaya başladı”

TÜGEM yetkilileri ayrıca vatandaşlara Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmayan emlakçılarla çalışmama çağrısında bulundu. Yetki belgesi bulunmayan emlakçılar ile çalışıldığında piyasa fiyatlarının sağlıklı olmadığını vurgulandı. Alıcının da zarar görmemesi için mutlaka Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olan emlakçılardan hizmet alınması gerektiği belirtildi.

Bu haber toplam 477 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.