Evini kiraya verenlere yeni vergi düzenlemesi! Vergi istisnası 2022’de ne kadar oldu?

Evini kiraya verenlere yeni vergi düzenlemesi! Vergi istisnası 2022’de ne kadar oldu?

Ocak ayına girilmesiyle birlikte 2022 yılında vergi, resim ve harçlardaki artışı belirleyen yeniden değerleme oranında hesaplama yapıldı. Buna göre evini kiraya verecekler için vergi istisnası bedeli açıklandı…

Her yıl olduğu gibi 2022 yılının ocak ayında da vergi, resim ve harçlardaki artışı belirlemek için yeniden değerleme oranı hesaplandı. Yeniden değerleme oranı, 12 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) ortalaması baz alınarak 2022 yılında yüzde 36.2 oldu. Bu oranla birlikte evini kiraya verenlerin gelir vergisinde yeniden düzenleme yapıldı.

2021 yılında 7 bin liralık gelir için uygulanan kira istisnası, 2022 yılında yeniden düzenleme oranına göre yeniden hesaplandı. Bu kapsamda 2022 yılında konutlarını kiraya verenler için getirilen vergi istisnası 7 bin liradan 9 bin 500 TL’ye çıkarılacak. Ayrıca yeniden değerleme oranı işverenleri de yakından ilgilendiriyor. İşverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde de istisna sınırı yükseldi.

Kira Gelirinde Vergi İstisnası Hesaplandı

Geçtiğimiz yıl kira geliri için vergi istisnası 7 bin TL olarak uygulanırken 2022 yılında bu oran 9 bin 500 TL’ye çıkarılacak. Ev sahipleri için sağlanan istisnadan ticari, zirai ve mesleki kazançlarından dolayı yıllık beyanname verenler yararlanamayacak. Bu kapsamda 9 bin 500 TL’nin üzerinde konut kira geliri elde edenler ise toplam 250 bin TL’yi aşması durumunda istisna kapsamı dışına çıkmış olacak.

Çevre ve Temizlik Vergisinde Artış

Yapılan yeni düzenleme kapsamında konutlara ait çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınacak şekilde yeniden hesaplanacak. Bu kapsamda 2022 yılında metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 68 kuruş, diğer belediyelerde 50 kuruş olarak uygulanacak. Öte yandan 2022'de işverenlerin işçilerine verdikleri yemek desteğinde istisna sınırı yükselecek. Bu kapsamda işyeri ve işyeri dışında çalışanlara yemek verilmesinde sağlanan 25 liralık vergi istisnası, günlük 34 TL liraya çıkarılacak.

Bu haber toplam 450 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.