Evlilik Hazırlığı Yapan Gençler İçin 25000 TL Geri Ödemesiz Hesabınıza Gönderiliyor

Evlilik Hazırlığı Yapan Gençler İçin 25000 TL Geri Ödemesiz Hesabınıza Gönderiliyor

Evlilik hazırlığı yapan gençlere sevindirici haber geldi! Geri ödemesiz olarak toplamda 25000 TL ödeme yapılacak. İşte detaylar...

Ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik konudaki olumsuzlar, enflasyon ve işsizlik gibi durumların her biri evliliği daha maliyetli ve zor bir duruma getirdi. Bu yüzden de günümüzde evlilik hazırlığı yapan gençler bu konuda endişeli bir süreç içinde. Devlet bu konuda gençlerin beklediği müjdeyi verdi. Neredeyse 12 katına kadar destek olunacağı duyuruldu.

Çeyiz Parası

Çeyiz parası 2008 yılından bu yana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir maddi destektir. Yürütülen bu yardım Sosyal güvenlik kurumu tarafından devam ettiriliyor. Evlilik hazırlığında olan ve belirli Şartları yerine getiren gençler için bu çeyiz parası ödeneği sunuluyor.

Devletin 2008 yılından bu yana sunduğu çeyiz parası ödeneği sayesinde pek çok yetim olan kız çocuğu çeyizlerini almakta zorlanmadan alabiliyor. Bu konuda her Sene açıklama yapılarak belirli tarihlerde ve belirli şartlarda çeyiz parası yetim kız çocuklarına sunuluyor.

162.jpg

Çeyiz Parası Ödenekleri

Belirli şartlar doğrultusunda, SGK aracılığıyla çeyiz parası sunuluyor. Kapsamda çeyiz hazırlığı yapan gencin annesinin veya babasının vefat etmiş olduğu ve yetim aylığı alan kişiler olması gerekiyor. Erkek çocukları için böyle bir hak bulunmuyor. Ayrıca çeyiz parasına başvuru yapan evlilik hazırlığı aşamasında olan kızın hala hazırda yetim aylığı alıyor olması gereklidir.

Ayrıca parası için başvuruda bulunan kızın hali hazırda düzenli sigortalı olan bir işinin bulunmaması gerekiyor. Yetim aylığının kesilmesine sebep olan bir işinin olmaması gereklidir. Çeyiz parası halihazırda sadece ilk evlilikler için yapılıyor. İkinci bir evlilik için yeniden çeyiz parası ödeneği bulunmuyor.

İlk evlilik yapan ve yetim aylığı alan kız çocuklarına devlet bu ödeneği sunuyor. Miktar olarak ile 12 ve 24 katına kadar, çeyiz parası ödenekleri sunuluyor. Miktarı ile birlikte şartlar doğrultusunda, çeyiz parası verilir.

blog-212.png

Çeyiz Parası Miktarı Nedir?

Çeyiz parasının miktarı devlet tarafından başvuru yapan kızın aldığı yetim aylığı oranında verilen bir miktardır. Yani yetim aylığının 12 katından 24 katına kadar çeyiz parası verilme durumu mevcuttur. Bu yüzden bu oran kız çocuğunun aldığı yetim aylığına bağlı olarak değişir.

Çeyiz parası miktarı doğrultusunda devlet 24 katına kadar ödeme yapabiliyor. Bu yüzden de kız çocuğunun aldığı yetim aylığına bağlı olarak hesaplama yapılıp Daha sonrasında bu ödenek çeyiz hazırlığı yapan kişiye ödenir. Bu miktarı belirlenirken aynı zamanda SSK ve bağ-kur gibi emekli olan kişilerin aylığına bağlı olarak belirlenir.

Bu haber toplam 324 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.