EYT Konusunda Önemli Gelişme! EYT’liler İçin Rota Belli Oldu! İşte Yeni Gelişmeler ve Tarihler

EYT Konusunda Önemli Gelişme! EYT’liler İçin Rota Belli Oldu! İşte Yeni Gelişmeler ve Tarihler

Emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak olan EYT düzenlemesi konusunda çalışmalara başlandı. 3600 ek göstergeden sonra sözleşmeli memura yapılacak yeni haklar ile birlikte EYT düzenlemesinin de ele alınması bekleniyor. İşte EYT’ ye dair detaylar…

3600 ek göstergede sona gelinmesinin ardından gözler sözleşmeli memura verilecek olan yeni haklara ve EYT düzenlemesine çevrildi. EYT konusunda 6 adımlı bir çözüm düzenlemesi üzerinde çalışmalar yapılması bekleniyor.

Sözleşmeliye Yeni Haklar Tanınacak

Geçen Ağustos ayından imzalanan toplu sözleşme ile 3600 ek göstergenin çözülmesi sağlandı ve tasarı Meclis’e gönderildi. Bu kapsamda memur ve emeklisinin ek göstergeleri artırıldı. Aynı zamanda emekli maaşlarına ve ikramiyelerine zam yapıldı. Sözleşmenin 52. Maddesi kapsamında sözleşmelilerin statü değişikliğiyle ilgili çalışmalar başlıyor.

629c35a5136acf48a9572739.webp

EYT Düzenlemesi Ne Zaman Başlayacak?

EYT düzenlemesinin başlaması için Temmuz ayı tahminleri yürütülüyor. Çünkü sözleşmelilere verilecek yeni haklar ve bu kapsamda yapılacak olan düzenlemelerin Temmuz’a kadar tamamlanması bekleniyor. Bu kapsamda da sonrasında EYT ile ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde başlaması bekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgi tarafından yapılan açıklamada çalışanların ve emekçilerin korunacağı belirtildi. Aynı zamanda emekçilerin karşılaştığı enflasyon farkına karşı Temmuz ayı için çalışmalar yapıldığı da açıklandı.

EYT Çözümü Nasıl Olacak?

Bu yıl ele alınması neredeyse kesin olan EYT düzenlemesi ile ilgili 6 adımdan oluşan bir çalışma süreci bekleniyor. İlk aşamada kapsam belirlenecek. Daha sonra ise emeklilik ​​​​​​​şartları tespit edilerek mali boyut konusunda da hesaplama yapılacak. Aynı zamanda maaş hesabı da gerçekleştirilecek. Son iki aşamada ise önce uygulama biçimi tespit edilir ve son olarak da taslak yazılarak karar alınır.

624022c1ed13441560e2a8f1.webp​​​​​​​

EYT Düzenlemesi Kimleri Kapsayacak?

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yapılan düzenleme kapsamında yer alacak kişilerin 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olması gerekiyor. Aynı zamanda kişinin prim ve yıl şartlarını da tamamlamış olması gerekiyor. Sadece yaşını bekleyen kişiler için bu düzenlemenin yapılması ve şartların daha kolay bir hale gelmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.