Faiz Destekli Kredilerde Limit Değişti! Kentsel Dönüşüm Kredisi 2 Katına Çıkarılarak 400 Bin TL'ye Yükseltildi

Faiz Destekli Kredilerde Limit Değişti! Kentsel Dönüşüm Kredisi 2 Katına Çıkarılarak 400 Bin TL'ye Yükseltildi

Vatandaşların uzun zamandır merakla takip ettiği kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili flaş karar çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla kentsel dönüşüm kredisinin üst limitleri 200 bin TL’den 400 bin TL’ye çıkarıldı…

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren faiz desteği ile ilgili son dakika kararı çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve resmen yürürlüğe giren karara göre faiz destekli kredi limitlerinde bazı değişikliklere gidildi. Riskli yapı olarak tespit edilen ve gerçek ya da tüzel kişilere ait konutların kentsel dönüşümü kapsamında faiz destekli krediler veriliyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre riskli yapı olarak tespit edilen konut ya da iş yerlerine verilecek olan faiz destekli kredilerde kredinin üst limiti yükseltildi. Bu kapsamda faiz desteği sağlanacak kredi ana para tutarı limitleri, bir önceki seviyenin 2 katına çıkarıldı. Böylelikle güçlendirme kredisi üst limiti 80 bin TL’den 160 bin TL’ye çıkarken konut yapım ve işyeri yapım kredileri de yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

61fa0c18b57f15295ca4d182.jpg

Ulusal basında geniş yankı bulan habere göre Cumhurbaşkanlığının "6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı. Vatandaşları yakından ilgilendiren bu karar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Ayrıca konut yapımında kullanılan faiz destekli kredi limitleri de değişti.

Kentsel dönüşümde devletin sağlayacağı desteğe esas parasal limitler artırıldı. Söz konusu limitler kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bugünden itibaren resmen değişti. Faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarı limitleri 2 katına çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Kararı metnindeki bu değişiklik özellikle kentsel dönüşüm kapsamında milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Konut Yapım Kredisi 400 Bin TL Oldu

Karar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi 1 yıldan 2 yıla yükseltildi. Bununla birlikte faiz desteği sağlanacak kredi anapara tutarı limitleri, güçlendirme kredisi için 80 bin TL'den 160 bin TL'ye, konut yapım ve işyeri yapım kredileri için 200 bin TL'den 400 bin TL olarak bugünden itibaren yükseltilmiş oldu.

Bu haber toplam 274 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.