FED ’in Faiz Artırımı ABD Hisse Senetlerini Düşürdü

FED ’in Faiz Artırımı ABD Hisse Senetlerini Düşürdü

ABD merkez Bankası Fed tarafından faizlerin yükseltilmesi, ABD hisselerinde ciddi bir düşüşe neden oldu. Düşüşünü istikrarlı bir şekilde sürdüren hisselerin yönü uzun süre aşağı yönlü hareket ediyor.

Enflasyon yüksekliği ve faiz oranlarının giderek artması Wall Street’in de ayı piyasasına girmesine neden oldu. Konuya ilişkin bir açıklama da ABD Federal Rezerv Bankası’ndan geldi. Son on yılda görülen yüksek enflasyon verileri ile mücadele edebilmek için faiz oranlarının artırılması gerektiğinin kaçınılmaz olduğun belirtti.

Rusya ve Ukrayna arasında ayardır süren savaş mücadelesi ve Çin ekonomisinde meydana gelen belirsizlikler başlıca pek çok sektörü derinden etkiledi. Otomobil ve teknoloji sektöründeki birçok hisse senedi bu tür dalgalanmalardan olumsuz etkilenerek aşağı yönlü ivmelerde bulunuyor. Hisse senetlerindeki bu ani değişimlere karşın alışkın bir pozisyon alan yatırımcılar ise yatırımlarını ne yönde gerçekleştirecekleri konusunda emin olamıyor.

Ayı piyasasına son birkaç yıldır giriş yapmış bulunan ABD, pandemi sürecindeki Federal rezervinin sert tavrı ve kripto para piyasalarındaki ciddi düşüşler yatırımcı tarafında güvensizliğe neden oldu. 2021 yılının ilk yarısında 68 bin doları görmüş olan Bitcoin, bu yılın aynı tarihlerinde 23 bin Dolar civarında fiyatlanmaya devam ediyor.

6281f16286b244173c8f3706.webp

Ayı Piyasası Ne Demek?

S&P 500 veya Dow Jones borsası listelerindeki hisse senetlerinin en yüksek fiyatlamayı gördükten sonra belli bir süre düzenli olarak yüzde 20 civarında düşüş kaydetmesi ayı piyasası olarak adlandırılıyor.

Yatırım stratejisti olan Sam Stovall ayı piyasasına ilişkin yaptığı açıklama da, bu durumun gerçek hayattaki gibi ayıların kış uykusuna yattıkları andan itibaren bekleme ve yavaşlama dönemine girişine benzer bir durumu ifade ettiğini belirtiyor. Bu durumun tam tersi olan ileriye dönük piyasalar ise boğa piyasası olarak niteleniyor.

2266987-810x458.jpg

Yatırımcı Tarafı Endişeli​​​​​​​

Yatırımcıları yatırım almaktan neredeyse alıkoyan yüksek enflasyon değerleri ve buna ek olarak yüksek faiz oranları yatırımcıların endişeli bir tavır sergilemelerine neden oluyor. Oranların düşük olması stokları yükseltirken tam tersi durumla karşı karşıya kalındığında stokların yükselmesi de olasıdır. Son yılların rekor seviyelerini gören enflasyon ve faiz kararları yatırımcıların ne şekilde yol izleyeceği konusunda da kararsız kalmalarına neden oluyor.

Bu haber toplam 95 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.