FED'in Faiz Kararı Borsa Hisselerini Mi Yükseltecek? FED Kararı Sonrasında Borsa Ne Olur? 2022 Borsa Tahminleri...

FED'in Faiz Kararı Borsa Hisselerini Mi Yükseltecek? FED Kararı Sonrasında Borsa Ne Olur? 2022 Borsa Tahminleri...

ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı, Türkiye’deki yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. FED kararı sonrası küresel piyasalarda ne olacak? Borsa yatırımcısı ne yapmalı?

Küresel borsalarda ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararına hazırlık ve fiyatlama süreci devam ediyor. Banka hisseleri yatırımcıları yükselen ABD Hazinesi tahvillerine rağmen güçlü duruş sergilemeyi başardı. Ekonomistlerin açıklamalarından derlenen bilgilere göre S&P 500 Endeksi’ndeki finans sektörü hisseleri geçtiğimiz hafta yüzde 5,4 oranında yükseldi.

Endekste finans sektörü hisselerinde görülen bu yükseliş, 2010 yılından bu yana en iyi performans olarak kayıtlara geçti. Öte yandan S&P 500 Endeksi ise aynı dönemde yüzde 1,9 oranında geri çekildi. S&P 500 Finans Sektörü Endeksi Salı gününü yüzde 1,06 oranında yükseliş performansı ortaya koydu. Geriden takip eden Dow Jones Endeksi’nde ise yüzde 0,51 oranında artış yaşandı.

FED Faiz Artışında Piyasalar Neyi Fiyatlayacak?

haftalik-hisse-onerileri-2-1280x720.jpg

FED’in faiz artışları konusunda piyasa beklentileri için bir gösterge niteliği taşıyan bu yükseliş hareketleri yatırımcıları endişelendiriyor. Finans piyasasındaki kurallara göre Merkez bankası gösterge faiz oranın yükseltince, finans kurumları yani bankalar da kredi kartlarının ve kredilerin faiz oranlarını artırma eğilimindedir. Bu doğrultuda ekonomistlerin tavsiyeleri de bankacılık hisseleri yönünde oldu.

İngiltere’nin en büyük bankalarından Barclays bankacılık analisti Jason Goldberg, "Mevduata ödediğinizle kredilerden alacağınız para arasındaki makas, kurlar yükseldikçe genişlemeye başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Goldberg 2022 yılında borsa yatırımcılarına banka hisselerini satın almayı öneriyor. Bankacılık hisseleri öncülüğünde küresel borsalarda yeni bir ralli başlaması bekleniyor.

Dev Bankalarda Hisseler Yükselişte

Küresel finans piyasasına yön veren ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo’dan bu hafta önemli veriler gelecek. Cuma gününde dördüncü çeyrek bilançolarını açıklayarak bilanço sezonunu başlatacak olan bankalardan gelen rakamlar borsa yatırımcıları tarafından da yakından takip edilecek.

Pek çok ekonomist gibi JPMorgan ve Goldman Sachs gibi finans devleri FED’in 2022 yılında üçten fazla faiz artışına gidebileceğini düşünüyorlar. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon “Sadece dört faiz artışı olmasına kişisel olarak şaşırırım” ifadeleriyle beklentilerini ortaya koydu.

Bu haber toplam 309 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.