Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Püf Noktaları

Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Püf Noktaları

Bankalardan kredi kullanacağınızda KKB notunuza bakılır ve Findeks kredi notu referans alınarak sistem üzerinden sorgulama yapılıp sizin krediye uygun olup olmadığınız analiz edilir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir birlikte inceleyelim.

Findeks, Yapı Kredi ve Halkbank başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile 1995 yılında kurulan KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilmiştir. Findeks projesi; kişilerin bankalardaki ödeme performanslarının ölçülmesini sağlamakta ve bu algoritmaya göre 1900 puana kadar bir not ile finansal hayatınızı puanlamaktadır. Hani karnelere notlar yazılırdı zeki ama çalışmıyor diye. Tam da o misal işte. Mesela Findeks kredi notunuz 1200 diyelim; zeki ama çalışmıyorsunuz. 1900 puandasınız tebrikler siz sınıfın en çalışkan öğrencisisiniz. Puanınız hesaplanamadıysa üzgünüz ama sınıfta kaldınız...

Oluşturulan bu algoritma sayesinde; tüketiciler bankalara gitmeden önce kendi finansal durumlarını inceleyip ödeme alışkanlıklarını, borçluluk durumlarını, yeni kredili ürünlerini ve kredi notlarını inceleyebilirler.

Kredi Almak İçin Sadece Kredi Notunun Yüksek Olması Gerektiği Gibi "Doğru Bilinen Bir Yanlış" Var. Peki Bir Kredi Nasıl Alınır?

Bankaların birçok metriğe bağlı kredi verme politikaları vardır. Hiçbir banka sadece Findeks kredi notunuza göre puan vermez. Tek başına kredi derinliğinizin olması, sadece LKS limitinizin yüksek olması, ödeme alışkanlığınızın bulunması hatta eskiden kara listeye girmiş olmak... Bunların hiçbirisi kredi almanızı sağlamaz ya da kredi almanıza engel teşkil etmez. Kredi notunuz 1900 evet siz sınıfın en çalışkan öğrencisisiniz ama bu da tek başına kredi çekebilmeniz için yeterli değil.

Tüm bunlar demek oluyor ki kredi alabilmek, yeni bir kredili ürüne sahip olmak için finansal hayatınızı bir bütün olarak ele almak gerekir. Yani ödeme alışkanlığınızın olması, belgelenebilir gelirinizin olması, üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün bulunması, yakın tarihli bir kredili ürününüzün olmaması, açık icralık dosyanızın bulunmaması, son 3 ayda sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapmamış olmak, kredi notunuzun yüksek olması... Liste bu şekilde uzayıp gidiyor o yüzden kısa keselim de Aydın havası olsun.

kredi-notu-yukseltme.jpg

Findeks Kredi Notunu Yükseltmenin Püf Noktaları

10 maddede kilo vermek oluyorsa 10 maddede kredi notu da yükseltilir diyerek bir derleme yaptık, umarım beğenirsiniz.

1- Kredi kartlarınızın aktif olarak kullanılması kredi notunuzu pozitif yönde etkiler.

2- Kredi ve kredili ürünlerinize ait borçların zamanında ödenmesi de Findeks kredi notunuzu artırır.

3- Kredi kartlarınızda en az %30 kullanılabilir bakiye olması ya da farklı bir deyişle kredi kartı limit aşımı yapmamanız oldukça önemli bir başka husustur.

3- Ara ödeme yaparak hem kredi notunuzu hem de LKS limitini arttırabilirsiniz.

4- Ürün çeşitliliğini sağlamak da yine önemli konulardan biri.

5- Kredi derinliğinizin olması krediye daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Kredi derinliğiniz yoksa 1900 puanlar biraz hayal diyebiliriz.

6 - KMH hesaplarınızı mümkün olduğunca az kullanmaya da dikkat etmelisiniz.

7- Mevduat hesaplarınızda ve BES gibi ürünlerde birikim yapmak da kredibilitenizi, dolaylı olarak da kredi notunuzu yükseltebilir.

8- Otomatik ödeme talimatı oluşturmak sizin için avantaj sağlayacaktır. Özellikle Turkcell ve Evkur borçlarınızda bunu uygulayabilirsiniz.

9- Online ve mobil bankacılık üzerinden sürekli olarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapmaktan kaçının!

10- Yeni kredili ürün açılışı yeni bir borç demektir bu da kredi notunuzu düşürür. Finansal dengenizi korumaya özen gösterin.

Kaynak:Finansal Çalışma Ofisi

Bu haber toplam 5179 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum