Gelire Endeksli Senetlerde Talep Toplama Bugün Başlıyor!

Gelire Endeksli Senetlerde Talep Toplama Bugün Başlıyor!

Gelire Endeksli senetlerin arzı için bugün ilk adım atılıyor. Üç kamu bankası aracılığı ile toplanacak olan talepler kapsamında yatırımcılar en az 1000 TL limitinde talep edebilecek. Yaklaşık bir hafta talep toplama süreci devam edecek.

GES olarak uzun süredir başlatılması beklenen ve Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma olarak ifade edilen sistem, yatırımcıların talepleri ile bugün buluşacak.

halka-arz-naw0-cover.jpg

GES Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edildiği açıklanan GES, yatırım araçlarının çoğalması amacıyla ve yatırımcıların daha çok TL cinsinden yatırımlarını gerçekleştirmeleri için gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Gelire Endeksli senetler, gelir potansiyeli kuvvetli olan ve bütçeye katkı sağlayan kamu iktisadi teşebbüsleri ile aynı oranda gelire sahip olacak.

Üç ayda bir yatırımcıya ödenecek kuponlar sabit bir getiri imkânı sunarken, gelir paylaşımında yaşanan olumsuz gelişmelerden vatandaşın bütçesi en az şekilde etkilenmesi sağlanacak.

Kamu İktisadi Teşebbüslerinden gelen hasılatın üst düzeyde olması halinde ise GES yatırımcılarına fazladan getiri olanağı sunacak.

halka-arz.jpg

GES’e Nasıl Başvurulur?

Üç kamu banka kuruluşu aracılığı ile halka arz edilecek olan GES başvuru koşulları ve izlenmesi gereken adımlar ilgili bankalar tarafından vatandaşlara verilecek. Hesap açılışı, menkul kıymetlerin transfer edilmesi ve muhafaza edilmesi gibi birçok konuda bankalar müşterilerini detaylı bilgilendiriyor.

Geçmiş yıllarda birçok halka arz edilen uygulamalarda olduğu gibi aracı kurumlar vasıtasıyla da halka arz edilmiş olan ürünü kolaylıkla alabilecekler. Bireysel yatırımcıların tamamı ihraç edilen halka arzlardan yararlanabilecek.

Düşük Risk Beklentisi Olanlar Tercih Edebilir

Bireysel olarak tüm yatırımcıları hedefleyen bir yatırım aracı olan GES, daha çok yüksek risk almaktan kaçınan ve garanti getiri beklentisi olanlara hitap ediyor. E az 1000 lira tutarında alım yapılırken, yüksek getiri isteyenler 1000 lira ve katları üzerinde de işlem gerçekleştirebilecek.

Konuya ilişkin DR. Cahit Sönmez; Gelire endeksli senet yatırımlarının düşük risk profili oluşturmak isteyen kişilere yönelik olduğunu ifade ediyor. Borsa da işlem yapmaktan kaçınan ve tahvil ve mevduat gibi getirisi garanti olan yöntemleri tercih edenlerin tercih edebileceği bir yatırım aracı şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 248 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.