Genel Müdür Otomotiv Sektörünü Değerlendirdi! Araç Kredi ve Taksitlerinde Yeni Dönem

Genel Müdür Otomotiv Sektörünü Değerlendirdi! Araç Kredi ve Taksitlerinde Yeni Dönem

Araç kredi ve taksit ödemelerinde yeni bir döneme geçiş yapılıyor. Konu üzerine açıklamalar yapıldıktan hemen sonra otomobil sektöründe yaşanan bu canlılığı değerlendirmek için Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ilginç açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanı tarafından otomotiv sektörünü yakından ilgilendiren bir haber paylaşımı yapıldı. Yapılan paylaşım doğrultusunda araçların taksitlendirilmesi, vade sürelerinin uzatılması ve kredi oranlarının artırılmasına yönelik açıklamalara ek olarak yorumlar gecikmedi.

“Araç Kredisi için Vadeler Uzatılmalı”

Türkiye araç pazarında kritik bir eşikte bulunuyor. Otomotiv sektöründeki durgunluğun giderilebilmesi, fiyatlarda iyileştirme yapılabilmesi için alınacak olan önlemler üzerine Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın önemli açıklamalarda bulundu. Taşıt kredilerinde olacak arttırmaya yönelik şu ifadeleri kullandı: “İkinci el araç satışında tıkanan bir satış grafiği söz konusu. Burada önemli olan genel piyasa gündemini takip edebilmek. Alınacak karar için ikinci el piyasaları canlanacak. Uzun vadede kredi vadelerinin de yükseleceğini düşünmekteyim. BDDK başkanı tarafından yapılan açıklamalar yakında faaliyete geçirilecek bu gelişmeler en azından sıfır ve ikinci el araç piyasasında önemli bir gelir oluşturacak” diyerek sözlerini tamamladı.

“Uzun Vadede Piyasalar Rahatlayacak”

arac-fiyatlari-ne-olur-1-1-1.jpg

Piyasalarda yaşanan bu durgunluk üzerine sorulan sorulara yönelik Genel Müdür şu açıklamalarda bulundu: “Sıfır kilometre araç tedariği sağlanması bir belirsizlik döneminde. Bu durum dövizde yaşanan sallantılı süreci de beraberinde getiriyor. İkinci el ve sıfır araçlarda ki bu piyasa yavaşlığı kredi vadelerinden kaynaklanıyor. Yapılan açıklama sonrasında kredi vadelerinde de uzun vadede bir yayılma olacağını düşünüyorum. Bu araç satışlarında da rahatlamayı beraberinde getirecek.”

“ÖTV için Ek İndirim Gerekli”

Özel Tüketim Vergisi üzerine yönelik konuşmaları da dikkat çekiciydi. ÖTV indirimi için her zaman gündemde olan bir konu olduğuna değinen Yalçın: “ÖTV’de indirimler yapıldı yalnız herhangi bir sonuca varılamadı. Sıfır araç fiyatları ve ikinci el araç fiyatları hala yüksek. Tedarikte problemler yaşanıyor. ÖTV’de ek indirimin yaşanması fiyatlarda daha makul bir oranın ortaya çıkmasını sağlayacak” açıklamalarında bulundu. ÖTV indirimine yönelik sorulan sorular için; “Yüzde kaç olacağına dair bir fikrim yok. Bizde açıklamaları bekliyoruz. Beklentimiz yüksek. Otomotiv sektörü içinde beklenti yüksek, satışların artarak devam etmesini hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber toplam 491 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.