Goldman Sachs, Ons Altının Yılsonunda 2500 Seviyelerinde Olabileceği Tahmininde Bulundu

Goldman Sachs, Ons Altının Yılsonunda 2500 Seviyelerinde Olabileceği Tahmininde Bulundu

Son dönemde altın hakkındaki tahminler paylaşılırken bir öngörü de Goldman Sachs tarafından geldi. Banka ons fiyatı başına fiyat tahmininde bulunarak 3, 6, 9, 12 aylık altın tahminin 500 dolara kadar yükseltti.

Altının yılsonuna doğru akıbetinin ne olacağı konusunda tahminlerini yeniden yayınlayan Goldman Sachs, şu anda 1800 Dolar civarında olan Ons altının sene sonuna kadar 2500 seviyelerine çıkabileceğini duyurdu.

Yılın ikinci yarısındaki ilk 3 aylık dönemde altının 1900 Dolara, ikinci 3 aylık dönemde ise 2500 Dolar civarına çıkmasını bekliyor. Altın tahminleri konusundaki görüşlerini güncelleyen banka yükseliş hakkında hala kararlı bir tutum sergilese de, tahminler yaklaşık 100-200 Dolar aşağı da seyrediyor.

goldman-sachs-7-690x450.jpg

Altının Düşüşünü Fed Kararları Etkiliyordu

ABD Merkez Bankası Fed’in bir önceki akşam yayınladığı faiz kararının beklentiler yönünde gelmesi ve 75 puanlık faiz artırımına gidilmesi, altın fiyatlarının yine aşağı yönlü olmasına neden olmuştu. Günü yüzde 0,5 oranında kayıpla kapatan ons altın yeniden 1824 seviyelerini gördü.

Goldman altının yılsonuna kadar 2500 Dolara yükseleceği konusundaki görüşlerini yinelerken, fed’in faiz kararları altın fiyatlarını bir nebze baskılasa da, yılsonuna doğru 2500 Dolar beklentisini sürdürüyor.

Altın Fiyatlarında Toparlanma Süreci

Goldman Sachs analistleri Fed tarafından bir kez daha 75 puanlık faiz artırımının söz konusu olması durumunda altın yatırımına yapılan talebin artabileceğini söylüyor. Bu süreçte ABD’nin ekonomik büyümesinin olumsuz etkilenmesi ve durgunluk krizlerinin ortaya çıkması da olasılıklar arasında değerlendiriliyor.

Yılın sonlarına doğru altın fiyatlarında ciddi bir toparlanma beklediklerini belirtiyor. Yatırımcılar arasında önemli bir nakit akışı sorunu olmadığı sürece, altın fiyatlarındaki düşüşün bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği ve altın yatırımına odaklanılmasının iyi olacağına dikkat çekiliyor.

Yayınlanan raporda 2023 yılı altın tahminleri de yer alıyor. Buna göre yılın ikinci yarısında küresel merkez bankası altın talebinin 750 tonluk bir rekor seviyede olabileceği vurgulanıyor.

goldman-sachs-ilk-ethereum-ticaretini-gerceklestirdisad.webp

Altın Fiyatlarında Yön Ne Olacak?

Enflasyon ve FED tarafından artırılan faiz oranları ile kritik bir noktada duran altının nereye doğru hamlelerde bulunacağı yatırımcıların merak ettikleri arasında yer alıyor. Altının düşeceğine ya da çıkacağına dair ünlü ekonomistlerde önemli tahminler ardı ardına yayınlansa da, altına da olan güvenini kaybetmiş olan büyük bir yatırımcı kitlesi beklemeyi tercih ediyor.

Önemli bir kısım ise altını halen güvenli liman olarak görmeye devam etmekte ve düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Altının 2022 yılı sonralarına doğru kazanacağı ivme, 2023 yılında altın fiyatlarının rekor bir seviyeye ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle altına olan güvenin yeniden kazanılması için fiyatlardaki toparlanma sürecine de şahitlik etmek gerekiyor.

Altın Fiyatları Düşecek mi?

Gram altın fiyatının geçtiğimiz haftalarda 1000 lirayı hızlı bir şekilde aşması sonrasında yükselişin aynı hızda süreceğine dair görüşler mevcuttu. Ancak 75 puanlık FED ’in faiz artırımı haberlerinin yayınlanmasıyla birlikte altın fiyatlarında ciddi bir gerileme yaşandı.

1000 liranın üzerinde birçok yatırımcı altına olan yatırımlarını sürdürme eğilimi gösterirken, 1000 liranın altını yeniden görmesiyle birlikte gram altın fiyatının yeniden 700-800 seviyelerini görebilme tahminlerini artırıyor.

Altın yatırımcısı olan birçok kişi ise altına yatırım yapmanın şu günlerde doğru olup olmadığını merak ediyor. Bu seviyeden ciddi bir geri ivme yapması demek, altın yatırımcılarının büyük ölçüde bir kayıp yaşamaları anlamına gelir. İlerleyen günlerde altına olan güvenin sürüp sürmeyeceği ya da alınan yeni kararların döviz kuru ile birlikte altını da ne derecede etkileyeceği merak ediliyor.

Bu haber toplam 245 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.