GSS Prim Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır? Başvuru Yolları, Şartlar, Evraklar, Özellikler

GSS Prim Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır? Başvuru Yolları, Şartlar, Evraklar, Özellikler

GSS prim bor yapılandırması nasıl ve nereden yapılır? GSS prim borç yapılandırması başvuru yolları nelerdir? İşte ayrıntılar...

GSS prim borcu yapılandırma yapabilmek ileride oluşabilecek cezai birikmelerin önüne geçecektir. Var olan borcun hiçbir şekilde ödenememe durumu bulunuyorsa gelir testi başvurusunda bulunmak gereklidir. Gelir testi başvurusu neticesinde evde bulunan aile üyeleri kazançlarının güncel asgari ücret tutarının üçte biri altında kalması borçların tamamen silinmesini sağlayacaktır. GSS prim borçlarının tamamı cezaları ile beraber devletin sağlamış olduğu fırsat neticesinde silinmiş olacaktır.

GSS prim borç yapılandırması için;

  • Şahsen Sosyal Güvenlik kurumuna başvurulabilir.
  • İnternet üzerinden e devlet sistemi ile başvurulur.
  • E-posta kanalı aracılığı ile kayıt oluşturulabilir.

GSS prim borcu yapılandırma hakkından faydalanabilmek için devletin başvuru için sağlamış olduğu belirli süreler içerisinde talepte bulunmak gerekir. Yapılan başvurular neticesinde yapılandırmadan faydalanma imkanı sunulan kişilere, ana borcun indirimli bir şekilde ödenmesi takdirinde tamamen silinmesi sağlanacaktır. Anapara tamamen ödendiğinde o güne kadar oluşmuş bütün cezalar silinebilecek, kişinin vergi borcu sicili tamamen temizlenecektir.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Başvuru Yolları Nelerdir?

GSS prim borcu yapılandırma teknikleri ile alternatif başvuru yolları oluşmuştur. Prim borcu kapsamında yapılandırma başvuruları e-devlet platformu üzerinden sağlanabilir. Bu yol ile bağ-kur üzerinden sigortası bulunan kişiler faydalınım sağlayabilirler. Çalışılan işyerinde işveren tarafından yapılan başvurularda kabul edilmektedir. Başvuru sırasında e sigorta sistemi kullanıma açılacaktır. Yaşanılan ilçedeki en yakın sosyal güvenlik merkezine gidilerek GSS borç yapılandırmasına dair başvuruda bulunulabilir. Sosyal güvenlik kurumlarına bizzat gidebilme durumu mümkün değilse e-mail aracılığı ile böyle bir başvuruda bulunma isteğinde bulunulduğu beyan edilebilir. Yapılacak olan başvurular sırasında herhangi bir ücret talebinde bulunulmamaktadır.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Başvuru Şartları Nelerdir?

GSS borcu yapılandırma kayıt koşulları kapsamındaki tüm faydalardan bağ-kur ve sigortalıların yararlanabileceklerdir. Kamu kurum, kuruluşlar, belediye ve işverenler farklı faydalardan yararlanarak başvuru sürecinde bulunabilirler. GSS prim borcu kapsamında il özel idareleri de bu faydadan yararlanabileceklerdir. GSS prim borcunun yapılandırmasından faydalanmak isteyenler için başvuru sırasında herhangi bir şart aranmamaktadır.

GSS prim borcu kapsamında taksitli ödemelerden faydalanmak isteyenler resmi olarak belirlenen vade farkını ödemeleri gerekir. Borcu bulunan vatandaşlara sunulan taksit seçenekleri arasında 6, 9, 12 ve 18 eşit taksit imkanı sunulur. En fazla 36 aya kadar vadeli şekilde uzatılabilmektedir.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Başvuru Evrakları Hangileridir?

GSS prim borcu yapılandırma kayıt belgeleri olmasına gerek kalmadan işlem yapabilmeyi sağlamaktadır. Herhangi bir şekilde başvuru şartı aranmamakla beraber alternatif kanallar yolu ile 25 yaşını geçmiş olan tüm bireyler başvuruda bulunabilirler. E-devlet üzerinden yapılandırmayı sağlayan vergi dairesi sistemine giriş yaptıktan sonra yapılandırma sürecinde oluşan tüm evraklar çıktısı alınarak temin edilebilir. GSS prim borcu başvuru evrakları interaktif vergi dairesi sistemi içerisinde 7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında yapılan başvuruların olduğu sayfada görülebilecektir.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Ödeme Şartları Nelerdir?

GSS prim borcu yapılandırma tahsilat koşulları şahıs tarafından sağlanıyorsa devlet tarafından belirlenmiş sürelere dikkat etmek gerekir. Yapılandırma kapsamında faaliyetlerden faydalanabilmek için 31 Aralık 2020 tarihine kadar GSS prim borcunun tamamı yatırıldığında ertelemeden kaynaklı olarak gecikme cezaları devlet tarafından silinebilecektir. Herhangi bir şekilde kişinin mal ve mülkü üzerinde haciz durumu söz konusuysa otomatik olarak kaldırılacaktır. Yapılandırma kapsamında GSS prim borcu yapılandırması işlemlerinden faydalanan başvuru sürelerini doğru olarak uygulayıp şartları yerine getiren bireyler ilk 2 ödemeyi düzenli olarak gerçekleştirmeleri teminatı ile faydalanabilirler. GSS prim borcu yapılandırma başvurusu kabul edilen şahıslar devletin sağlamış olduğu 120 aylık taksit ödeneğinden faydalanabilirler. 120 aya eşit olarak paylaştırılıyor.

GSS prim borcu kapsamında yapılacak tüm ödemeler internet üzerinden kurumun anlaşma sağladığı banka ile ödenebilir. Ödemeler internet bankacılığı kanalı yoluyla kredi kartı veya bank kart ile elektronik ortamda ödenebilmektedir. Ödeme kısmında güvenlik sağlamak amacıyla 3D security alanı aktif edilmekte ve telefona bir onay kodu gelmektedir. GSS prim borcu düzenli ödenmesi ile kişi üzerinden yükümlülüğü kalkmaktadır. Ödeme şartları yerine getirilmediği takdirde GSS prim borcu yapılandırması sonrasında ilk 2 taksit ödemesi düzenli olarak yapılmadığı durumlarda yapılandırma işlem talebi reddedilecektir. GSS prim borç yapılandırması kapsamında yapılan başvuruların geçerli olarak kabul edilmesine engel bir nitelik taşıyan yapılandırma bozulması durumu doğrultusunda ödemesi yapılan taksit miktarınca ana paradan ceza miktarından düşme yaşanacaktır.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Başvuru Formu

GSS prim borcu yapılandırma kayıt evrakı internet üzerinden e-devlet kanalı ile görülebilmektedir. Vergi dairesi sistemine giriş yapıldıktan sonra yapılandırma kapsamında 7256 sayılı kanun doğrultusunda başvuru formunu başvurularım sayfasında görebilmek mümkündür. Yapılan başvuru formu üzerinde başvurunun kayıt edildiğine dair tasdiklenmiş bir onay mührü üzerinde beyanınız doğrultusunda taksitlendirme işlemleri gün, ay, yıl olarak taksitlendirme ücreti ile sunulmaktadır. GSS prim borcunun tamamı ana para üzerinden ödenmişse ödendiğine dair belge mühürlü ve imzalı şekilde sunulmaktadır.

GSS Prim Borcu Yapılandırma Özellikleri Nelerdir?

GSS prim borcu niteliklerinden yapılandırma kapsamında sunulan bütün avantajlardan başvuru suresini geciktirmeden ilk 2 ödemeyi doğru şekilde yapan tüm sigortalı ve bağ-kur'lu vatandaşlar faydalanabilir. Yapılandırma sürecinde ilk 2 taksiti düzenli olarak ödeyen bireyler istedikleri takdirde “borcu yoktur” beyanını talep edebilirler. Yapılandırma kapsamında sunulan bir başka özellik ise belediyelerin sunduğu taksitlendirme fırsatıdır. 120 aya kadar taksitli olarak ödeme imkanı da sunulmaktadır. GSS prim borcundan kaynaklı olarak kişinin mülkü üzerinde bulunan icra ve haciz takip süreci yapılan ödemeler ön planda tutularak silinecektir.

GSS prim borcu kapsamında yapılandırmadan bağ-kur ve sigortalıların faydalanabilirler. Yapılandırmanın ilk taksidi ödenmeye başladıktan sonra bağ-kur'lu olanlar için 2 ayı aşmayan prim borcu bulunuyorsa hastanelerin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri mümkün olmaktadır. Sigortalılık kapsamında yapılandırmadan faydalanan şahısların 1 aylık prim ödemeleri bulunuyorsa hastanenin sunduğu her türlü sağlık hizmetinden faydalanabilmeleri mümkündür.

GSS Prim Borç Sorgulama ve Döküm Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

GSS prim borcu öğrenme işlemleri e-devlet platformu üzerinden sorgulanabilmektedir. 25 yaşını aşmış bireyler sigortalılık süreci bulunmadıkları takdirde anne ve babalarının sigortalılıklarınından aktif yararlanma avantajını yitirirler. Bu durumda her ay düzenli olarak GSS prim borcu oluşmaya başlar. Yapılandırma kapsamında yapılan başvuru sonuçları e devlet platformu üzerinden takip edilebilmektedir. Yapılandırma başvurusunda bulunan bireylerin başvuru sırasında beyan ettikleri açık adresi planlanmış ödeme süreci belge olarak gönderilir. Ödemeye ilişkin planlar bulunulan ildeki sosyal güvenlik kurumundan da öğrenilebilir. İşyeri sahiplerinin yapılandırma kapsamında başvurularında takip edebilmeleri ve ödeme belgelerine ulaşabilmeleri için e-sigorta sistemini kullanmaları gerekmektedir.

GSS prim borç yapılandırması sorgulamaları için yapılması gerekenler şunlardır:

  • İnternet tarayıcısından e-devlet platformuna giriş yapılır.
  • Açılan uygulama yapılacak kişiye ait olan TC kimlik numarası ve şahsın oluşturmuş olduğu e-devlet şifresi istenen alana girilir.
  • Doğrulama işlemi tamamlandığında anasayfa üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
  • Arama çubuğuna; “Genel Sağlık Sigortası tescil ve prim borcu sorgulama” yazarak var olan borca dair tüm detay bilgilere erişilebilir.
  • PDF olarak yazdır, seçeneği kullanılarak dokümanın çıktısı kolaylıkla alınabilir.

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.