Güncel faizlerle konut kredisi çekip ev almak ne kadar mantıklı? Ev almak için doğru zaman mı?

Güncel faizlerle konut kredisi çekip ev almak ne kadar mantıklı? Ev almak için doğru zaman mı?

Konut fiyatlarının son dönemde hızla artmasıyla birlikte ev sahibi olmak pek çok vatandaş için çok zor bir hal aldı. Konut kredisi kullanarak, bu faiz oranlarıyla bu fiyatlardan ocak ayı içinde ev satın almak ne kadar mantıklı?

Dünyanın dört bir yanında enflasyon hızla tırmanırken, gayrimenkul sektörü de bu durumdan payını aldı. Özellikle ülkemizde konuta olan talep sürekli arttığı için ev fiyatları da artış gösteriyor. Yüksek enflasyon sebebiyle giderek artan ev fiyatlarının yanı sıra konut kredisi faiz oranlarındaki değişim de yakından takip ediliyor. 2021 yılında Merkez Bankası, toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi yapmış olmasına rağmen bankalardan benzer bir hamle gelmedi.

Kamu Bankalarının Konut Kredisi Kampanyaları

Politika faizi düşmesine rağmen, bankaların konut kredisinde uyguladıkları faiz oranlarında istenen düşüş yaşanmadı. Bunun tersine bazı özel bankalar konut kredisi faiz oranlarını daha yüksek seviyelere çekerek ev satın almayı daha da zorlaştırdı. Ocak 2022 tarihli kamu bankalarının müşterilerine sunduğu konut kredisi kampanyalarında uygulanan faiz oranları da dikkat çekiyor. Son dönemde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranı yüzde 1.20 olarak ilan edildi. Ancak bu faiz oranları sadece sıfır konut alımında geçerliyken, vatandaşların ikinci el konut alımında yüzde 1.29 faiz oranını karşılaması gerekiyor.

Özel Bankalarda Konut Kredisi Faiz Oranları

Gayrimenkul sektörünü hareketlendiren kamu bankalarının aksine özel bankalarda vatandaşları sevindirecek faiz oranları görülmüyor. Bankacılık sektöründe müşterisine en düşük faiz oranıyla konut kredisi veren özel bankaların başında İş Bankası konut kredisi yüzde 1.95 faizle karşımıza çıkıyor. En yüksek konut kredisi faizi uygulayan banka ise yüzde 2.99 faiz oranıyla Burgan Bank oluyor.

Ekonomistler, kamu bankalarının konut kredisi kampanyalarında yüzde 0.99 faiz oranının psikolojik eşik olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki dönemde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarının bu seviyelere inme ihtimali bulunsa da bu sefer de konut fiyatlarının artma riski sürüyor. Bazı ekonomistler yatırım için düşük ev fiyatlarının bu faiz oranlarıyla satın alınabileceğini belirtirken bazıları da faiz oranlarının düşmesini bekliyor.

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.