Hayat Sigortalarında Yeni Dönem Başlıyor

Hayat Sigortalarında Yeni Dönem Başlıyor

Son yıllarda kredi çekimi ve kullanımı birçok kişi tarafından oldukça talep edilir duruma geldi. Kredi çekiminde yapılan hayat sigortalarıyla ilgili oluşan boşlukların düzenlenmesi için değişiklik yapılacağı ifade edilmişti.

Özellikle hayat sigortasında oluşan karışıklığın giderileceği ve kredi çekenlerinde rahat bir nefes alabileceği yönünde bazı uygulamaların yapılacağı açıklandı.

Banka Ve Tüketici Karşı Karşıya Kalıyordu

Bankalardan kredi çekiminde güvence adı altında hayat sigortası talep ediliyor. Hayat sigortası yapılmasını isteyen bankaların teminat için böyle bir talepte bulunduğu ifade edilmişti. Tüketiciler ise hayat sigortasının kendilerine ekstra bir maliyet oluşturduğunu ve ödemek istemedikleri için mahkemelerin yolunu tuttuğu da oldukça sık yaşanan bir durum olarak öne çıktı.

hayatsigortasi1.jpg

Bankaların istediği ve kredi çekerken yapılan hayat sigortası ile ilgili yeni yapılan düzenlemede 15 gün gibi bir sürede iptal hakkının olabileceği ifade edildi. Tüketici şayet isterse çektiği kredi için yapılan hayat sigortasının iptalini isteyebilecektir. Yıllardır süre gelen sigorta talebi ve ödeme zorunluluğu ile ilgili mahkemelere başvuruların yapıldığı da bir gerçektir. Mahkemelerde ise bazı durumlarda banka haklı olurken bazı durumlarda ise tüketiciden yana karar çıkıyor.

Cayma Hakkı Geldi

Sigortacılık kanununda uzun süredir bir değişiklik yapılmamıştı. 2002 yılından bu yana işleyen kanun 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren yeni şekliyle uygulamaya alındı. Sigorta yapılan tüketiciye özellikle hayat sigortası kapsamında cayma hakkının geldiği ifade edildi. Sigorta yapılırken sigorta şirketleri tüketicilere her türlü bilgiyi aktaracaktır. Böylece hayat sigortasında 15 gün kadar cayma süresinin tüketiciye sağlandığı ifade edildi. Bu şekilde oluşabilecek birçok davanın önünün kesilmesi hedefleniyor.kredi-ile-yapilan-hayat-sigortalarina-yeni-duzenleme.jpg

Tüketiciye tanınan haklar sadece cayma hakkı olarak ifade edilmedi. İstenildiği takdirde ödenen prim tutarı ve sigorta bedelinde de değişiklik hakkının geleceği ifade edildi. Ortada oluşan borcun ödenme şekline sigorta şirketi ve sigortalının karar vereceği de yapılan yeni düzenlemede yer aldı. Birçok sorunun hayat sigortasında oluştuğu ve özellikle bu durumların önlenmesi için düzenlemenin detaylı bir şekilde yapıldığı da eklendi. Hastaların ve sağlık sorunu bulunan kişilerin yanlış bilgi verdiği saptandığı ortaya çıkarsa sigorta şirketinin zarara uğramaması için tüketiciden bazı taleplerde bulunulabileceği de eklendi.

Bu haber toplam 242 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.