Hisse Senedi Nasıl Alınır? İşte Yöntemleri

Hisse Senedi Nasıl Alınır? İşte Yöntemleri

Hisse senedi almanın uzun vadede getirilerinin yüksek olması günümüzde pek çok kişinin yatırım aracı olarak hisse senetlerini tercih etmelerine neden oluyor. Yeni başlayanlar için adım adım hisse senedi nasıl alınır sorunun cevabı oldukça basit.

Aracı Kurum Seçimi

Hisse senedi almak için ilk akla gelen yollardan biri bankalar aracılığıyla almaktır. Ancak bu şekilde cazip fırsatların oluşması aracı kurum ile çalışmanın daha cazip olmasını sağlıyor. Aracı kurum seçmeden önce bilinmesi gereken bazı püf noktalarına dikkat ederek uzun süre sorunsuz işlem yapabileceğiniz bir aracı kuruma sahip olabilirsiniz. Sermaye kurulu Piyasası tarafında yetki belgesi almış olan kurumlar düşük komisyon oranları ve güvenli bir alt yapı ile hisse senedi alıp satmaya başlamanın ilk adımıdır.

hisse-senedi-nedir.jpg

Yatırım Hesabı Açmak

Güvenilir bir aracı kurum tercihinde bulunduktan sonra ikinci adım yatırım hesabı açtırmak olacaktır. Hesap açılış öncesi aracı kurum tarafından hazırlanan sözleşmelerin imzalanması sonucunda en kısa sürede yatırım hesabının açılması söz konusudur.

Aracı kurumlar arasında komisyon ve çeşitli masraf altındaki kalemler farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle yatırım hesabı açtırırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de budur.

hisse-senedi-satisi-ne-zaman-yapilmali.jpg

İlk Hisse Senedini Almaya Başlamak

Aracı kurum seçimi ve yatırım hesabı açıldıktan sonra artık ilk hisse senedi alımı yapmaya hazırsınız demektir. Alacağınız hisse miktarı ve komisyon tutarınca hesabınızda nakit bulunması durumunda sorunsuz bir alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Hisse senedi alırken iki farklı emir türü bulunuyor. Bunlardan ilki olan serbest fiyatlı emir; hissenin mevcut piyasa fiyatından alım emrinin gerçekleşmesi demektir. Limitli emir ise; yatırımcının hisse senedi için belirlediği fiyattan alımın gerçekleşmesidir. Bir kuruş altı ya da üstünde olsa bile bu emir türünde alım gerçekleşmez.

Hisse Senedi Satış Emri Vermek

İlk kez alınmış olan hisse senedinin hedeflenen fiyat üzerinden ya da zarar ediyor olmasından dolayı sat emrini vermek hisse senedi alıp satmanın en son aşamasıdır. Elde edilen kazanç tutarı ertesi gün yatırım hesabına dahil edilmektedir.

Hisse senedi satış emri verirken de serbest fiyatlı emir ve limitli emir olmak üzere iki farklı satış emri bulunuyor.

Bu haber toplam 324 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.