Hisse Senedi Virmanı Nedir Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Virmanı Nedir Nasıl Yapılır?

Taşınabilir yatırım aracı niteliğindeki hisse senetleri, menkul kıymet bazın işlem görüyor. Hesaplar arası hisse senedi taşımanın iki farklı yolu bulunuyor.

Virman ile hisse senedi taşınması en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir. Yatırımcıların kurumlar arası verdikleri talimatlar doğrultusunda hisse senedi virmanı gerçekleşmektedir.

hisse-senedi-fiyatlari-neden-duser-yukselir-1.jpg

Hisse Senedi Virman Nasıl Yapılır?

Büyük yatırımcıların sık sık tercih ettiği hisse senedi virmanı, aracı kurumun değişmesi söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. Zarar riskini minimum seviyede tutması ve risksiz bir işlem olmasından dolayı büyük yatırımcılar için oldukça caziptir.

Hisse senedi virmanı yapmanın en önemli özelliği piyasalardaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenmeden hesabın başka bir aracı kuruma taşınmasına olanak sağlamasıdır. Uzun süren bir işlem olmasından dolayı virman süre zarfında hisse taraflarında işlem yapabilmek mümkün değildir.

hisse-senedi-satisi-ne-zaman-yapilmali.jpgHisse Senedi Virman Nasıl Yapılıyor?

Borsa aracılığıyla işlem yapılabilen hisse senetleri değerli menkul kıymetlerdir. Borsa piyasalarında var olmak ve işlem açabilmenin en doğru yolu aracı kurumlardan yatırım hesabı açılmasıdır. Birden fazla banka ya da aracı kurumda yatırım hesabı açılabilir. Söz konusu hesaplar arasında hisse senedi taşınmasına ise virman adı veriliyor.

Hesaplar arası hisse senedi transferi işlemine verilen virman son derece basit ve pratik adımları izleyerek yapılabilecek bir işlemdir. Mevcut yatırım hesabına ek olarak yeni bir hesap açan herkes hisse senedi virmanını gerçekleştirebilir.

Yeni yatırım hesabına hazırlanıp gönderilecek olan virman dilekçesi ile hesaplar arası hisse senedi taşınması kolayca hayata geçirilebilir.

Hisse Virmanı Yapmanın Önemi Nedir?

Yatırımcıların elinde bulundurduğu hisse senetlerini hesapları arasında taşımanın iki farklı yolu bulunuyor. İlki hisse senedi virmanına göre oldukça meşakkatli ve riskleri bulunan bir yöntemdir. Buna göre yatırımcılar mevcut hesaplarındaki hisse senetlerini satıp portföylerini yeni hesaplarına aktardıktan sonra yeniden hisse senedi alım işlemini kapsıyor. Bu şekilde hesaplar arası hisse senedi taşımak alım satım süreci içinde yüksek kazançlar kaybetmeye neden olabilir. Ancak virman yönteminde hisse senedini hiç elden çıkarmadan kar ve zarar pozisyonu ile taşımak söz konusudur. Yüksek miktarda yatırım yapan kişiler için hisse senedi virmanı en güvenli ve risksiz yoldur.

Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.