İhtiyaç Sahibi Ailelere 1.700 TL Aylık Maaş Veriliyor! Nasıl Başvuru Yapılır?

İhtiyaç Sahibi Ailelere 1.700 TL Aylık Maaş Veriliyor! Nasıl Başvuru Yapılır?

Devletimizin, engelli kişilere ve ailelerine sağladığı imkanlar arasında bir de evde bakım aylığı bulunmaktadır.

Devletimizin, engelli kişilere ve ailelerine sağladığı imkanlar arasında bir de evde bakım aylığı bulunmaktadır. En az P oranında ağır engelli olan şahısların bakımını sağlayan ailenin diğer üyeleri, günlük işlerini yapamamakta ve de hayata katılamamaktadır. Durum böyle olunca düzenli bir çalışma hayatında olmaları da zordur. Bu konuda devletten önemli bir destek sunulmaktadır. Ancak her engelli yakını bulunan aile bu bakım aylığını alamamaktadır. Bakım aylığı almanın da bazı şartları ve kaideleri vardır.

evde-yasli-bakimi-maasi-bu-yil-ne-kadar.jpg

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Söz konusu bu destek kalemi evde bakım maaşı, en az P oranında ve daha üstünde ağır engelli raporu bulunan kişinin ailesinden bir üyesine verilmekte olan bir maaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere engelli kişilerin bakımını yapan kişi iş hayatına gidip gelmekte zorlanmakta, normal bir hayat sürememektedir. Bu nedenle de devlet tarafından çalışamayan ve hayatını sürdüremeyen kişiler için aileler desteklenmektedir. Ancak herkes bu bakım aylığını alamamaktadır. Maaşı almanın şartlarından birisi hane gelirinin, asgari ücretin dörtte üçü oranının altında olması gereklidir. Örnek vermek gerekirse 4 kişilik bir ailede toplam hane geliri 6 bin 820 TL ve üzerinde ise bu aile üyelerine evde bakım aylığı verilmez.

Evde Bakım Maaşının Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar, bakmakla yükümlü oldukları kişi özelinde devlet hastanesinden alınan ve en az P oranında engelli olduğuna yönelik engellilik raporunun alınması gereklidir. Ayrıca raporda “ağır engelli” şeklinde ibarenin bulunması lazımdır. Bu konuda bir diğer koşul ise hane gelir seviyesidir. Son olarak da başvuru yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaş olması gerekmektedir.

evde-yasli-bakimi.jpg

Evde Bakım Aylığı Başvuru İşlemleri

Yukarıda sunulmakta olan şartları sağlayan vatandaşlar, kendilerine en yakın Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlük binalarına başvuru yapabilmektedir.

Evde bakım aylığı başvurusunda bulunacak kişiler bazı evrakları AÇSHB Müdürlüklerine götürmesi ve evrakları iletmelidir. Söz konusu bu evraklar arasında T.C. kimlik, devlet hastanesi aracılığı ile alınmış olan engelli raporu, engelli vatandaşa bakmakta olan kişi ile kişilerin gelirleri ve de mal beyanını gösteren belgelerdir.

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.