İlk Kez Ev Alacaklar Dikkat! Devletten 42 Bin TL Destek Alarak Kendi Evinizde Oturabilirsiniz

İlk Kez Ev Alacaklar Dikkat! Devletten 42 Bin TL Destek Alarak Kendi Evinizde Oturabilirsiniz

Türkiye’de devletin vatandaşa yaptığı hibe ve kredi desteklerine bir yenisi daha eklendi. Kira ödemekten bıkıp kendi evinde oturmak isteyenlere ilk kez ev satın alımına özel 42 bin TL destek veriliyor…

Birikimleri ile ilk defa hayallerindeki eve sahip olmak isteyenlere müjdeli haber geldi. İhtiyaç sahibi olup kira ödeme derdinden kurtulmak isteyenler devlet desteklerini yakından takip ediyor. Bu destekler arasında en fazla dikkat çekip yoğun ilgi gören destek ise 42 bin TL hibe desteği oluyor. Devletten 42 bin TL destek almak için nereye başvuru yapılması gerekiyor?

Kira ödemekten bıkan ve artık kendi evinde oturmak isteyen vatandaşlara kaçırılmayacak fırsatlar sunuluyor. Devlet, bu vatandaşlara 5 yıl birikim kuralına uymaları halinde 42 bin TL’ye kadar hibe desteği veriyor. 2022 yılında ev satın alacaklara devlet tarafından verilen hibe desteği katkısı arttı. Özellikle 5 yıl birikim yaparak kendi evinde oturmak isteyenlere kaçırılmayacak fırsatlar sunuluyor.

Bankada Konut Hesabı Açana Devletten Destek

0x0-1637383804648.jpg

Devletin anlaşmalı olduğu bankalarda konut hesabı açıp birikim yapanlara devlet de belirli oranda katkı yapıyor. Bunun için kira ödeme derdine son vermek isteyen vatandaşların herhangi bir bankada konut hesabı açması yeterli oluyor. Devlet bu hesaba yatırılan paranın miktarına göre vatandaşa katkı yapıyor. Bu katkının üst ve alt limiti bulunuyor. Devletin konut hesabı açan vatandaşlara yaptığı katkı, her yıl yeniden değerleme oranı kadar artış gösteriyor.

2022 yılında yeniden değerleme oranı kapsamında konut hesabı olan vatandaşların birikimlerine yüzde 36.2 artış uygulanacağı açıklandı. Bu kapsamda katılımcı hesabın açılış tarihinde en az 62 bin 298 TL para yatırabiliyor. Ayrıca üst limit olarak 2022 yılında konut hesabı açanlar bir defada 84 bin 850 TL kadar para yatırabilecek. Devlet katkısında üst sınır tutarları ocak ayında artacak.

Düzenli Ödeme Yapana 42 Bin TL Hibe

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay arası olanlar 26 bin 995 TL, ödemesi 48-59 ay olanlar 29 bin 72 TL hibe desteği alacak. Devlet 60 ay ve üzeri düzenli ödeme yapan konut hesabı sahiplerine 31 bin 149 liraya varan katkı sunacak. 5 yıl içinde 212 bin 125 TL ve üzerinde birikim yapan kişiye 42 bin 425 TL devlet katkısı verilecek.

Bu haber toplam 497 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.