İndirimli Elektrik Tarifesi İçin Yeni Formül! Vatandaş Elektrikten Nasıl Tasarruf Edecek?

İndirimli Elektrik Tarifesi İçin Yeni Formül! Vatandaş Elektrikten Nasıl Tasarruf Edecek?

Vatandaşları bezdiren yüksek elektrik faturaları için düğmeye basıldı. Elektrik faturalarında indirim getirecek yeni formül için çalışmalar sürüyor. Yüksek gelen elektrik faturalarında tasarruf yapmanın formülü nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek elektrik faturaları sebebiyle sorun yaşayan cemevleri, dernekler ve vakıfların elektrik faturalarının en düşük tarifeye alınması için talimat verdi. Bununla birlikte ticari işletmeler için özel bir formül geliştirilerek elektrik faturalarına destek verileceği öğrenildi. Ayrıca hükümet, vatandaşları da kapsayacak bir destek paketi ile elektrik faturalarında indirimli tarife hazırlığına devam ediyor.

Diğer bir yandan tüketiciler ise elektriğe yapılan fahiş zamlardan sonra tüketim miktarını düşürmenin yollarını arıyor. Elektrik faturasında tasarruf sağlayacak yöntemleri araştıran vatandaşlar kullandıkları elektronik cihazların tüketim değerlerini araştırıyor. Peki hangi elektrikli ev aleti ne kadar enerji tüketiyor. Yaz aylarına göre kış aylarında daha fazla kullanılan elektrikli ısıtıcıların ve diğer cihazların tüketim değeri nasıl öğrenilir?

Elektrikli Aletlerin Tüketim Değerleri

elektrikte-kademeli-tarife-donemi-basliyor.jpg

Soğuk kış günlerinde en fazla elektrik tüketen cihazların başında elektrikli ısıtıcı geliyor. Elektrikli ısıtıcının kullanımı saatte ortalama 1.06 TL’ye denk geliyor. Evde sık kullanılan diğer elektrikli aletlere bakıldığında ise ütü saatte 1.78 TL, saç kurutma makinesi 1.56 TL, A+ sınıfı bir bulaşık makinesi 1.30 TL, elektrik süpürgesi ise saatte 1.06 TL harcıyor. Eve gelen yüksek elektrik faturaları nedeniyle vatandaşlar bu cihazları kullanırken artık 2 kere düşünmek zorunda kalıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fertelli, elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimini 22.00 ile 06.00 olarak açıkladı. Bu yüzden elektrik faturalarında daha düşük rakamları görmek için tasarruf yapmak isteyen vatandaşlar, elektrikli makineleri bu saat aralığında çalıştırmaya özen gösteriyor. Çamaşır, bulaşık makinesi ve ütü saatinin 22.00’den sonraya çekilmesi faturaların düşmesini sağlıyor.

Elektrik Faturasını Düşürmek için Formül

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, katıldığı bir programda elektrik tarifelerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Dağ, dünya çapındaki emtia fiyatlarının bahar aylarıyla birlikte düşmesiyle temelden bir çözüm olacağını hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı: “Hem kademeli tarifede sınırın yükseltilmesi hem vergiyle ilgili durumlar hem de sübvanse olabilir. Bu bütçeyle birlikte değerlendirme yapılacak bir pozisyon.”

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.