İnşaat Maliyetli Yüzde 50'ye Varan Artış Yaşadı! 2022'de Konut Fiyatları Da Artacak Mı?

İnşaat Maliyetli Yüzde 50'ye Varan Artış Yaşadı! 2022'de Konut Fiyatları Da Artacak Mı?

Türkiye’de konut fiyatlarının hızla yükselmesi vatandaşları kara kara düşündürüyor. TÜİK verilerine göre inşaat maliyeti kasım ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49.97 oranında artış yaşadı. Maliyet artışı ev fiyatlarına yansıyacak mı?

Konut fiyatlarının son dönemde hızla yükselmesi, ev satın alma hayali kuranlara hayal kırıklığı yaşatıyor. Enflasyon rakamlarının yüksek gelmesiyle birlikte inşaat maliyetlerinin de arttığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (ÜTİK) tarafından açıklanan resmi verilere göre 2021 yılı kasım dönemindeki inşaat maliyet endeksi ciddi oranda arttı.

Bugüne Kadar En Yüksek Artış

İnşaat maliyetlerindeki değişimleri ölçen bu fiyat endeksine göre, 2021 yılının Kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48.87 oranında artış yaşandı. Kasım ayının inşaat maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 7,94 oranında arttı. Bu artışların hızla yükselen konut fiyatlarına yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

2015 bazlı TÜİK inşaat maliyet endeksi verilerine göre, bu zamana kadarki en yüksek aylık ve yıllık artış meydana geldi. Kasım ayı verilerine göre bir önceki ay baz alındığında malzeme endeksi yüzde 10.71 oranında artarken işçilik endeksi ise yüzde 0.25 arttı. Ayrıca 2020 yılının aynı ayına göre malzeme endeksinde yüzde 60.13, işçilik endeksinde ise yüzde 22.50 artış yaşanması dikkatlerden kaçmadı.

Bina Maliyeti Yüzde 48.79 Arttı

Bina inşaatı maliyet endeksine göre bir önceki ayda yüzde 7,77 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48.79 oranında artış yaşandı. Malzeme endeksinde ve işçilik endeksinde de son yılların en yüksek fiyat artışları meydana geldi. Vatandaşlar bina inşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte bu maliyet artışının konut fiyatlarına ne ölçüde yansıyacağını merak ediyor.

2022 yılında da inşaat maliyetlerinin artmaya devam etmesi durumunda, konut fiyatlarının çok yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor. Bina dışı yapılar ve bina maliyet endeksindeki artışın aralık ayında da yüksek gelmesi durumunda konut fiyatları 2022 yılında yüksek seviyeden fiyatlanmaya devam edebilir. Gayrimenkul sektörünün geleceğini ilgilendiren TÜİK’in resmi verileri, konut fiyatlarındaki artışı özetliyor.

Bu haber toplam 388 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.