İnşaat ve Bilgi Teknolojileri Endeksi Günü Olumlu Kapattı

İnşaat ve Bilgi Teknolojileri Endeksi Günü Olumlu Kapattı

Borsa İstanbul günü olumlu bir atmosferde karşıladı ancak gün içindeki geri hareketli ivmeler günü ortalama bir seviyede kapadı. Sabah seansında BIST 100 endeksi 2533 puanına kadar ulaşırken, destek noktasını 2500 endeks puanında yakaladı.

Destek pozisyonunu 2500 puanda tutmaya çalışmaları ise kapanış saatine kadar sürdü.

Asya borsası piyasalarının karışık bir şekilde ilerlediği kaydedildi. Asya borsalarındaki düşüşe rağmen Çin piyasalarına bugün olumlu bir hava hakimdi. Avrupa borsaları da seyrini yukarı yönlü sürdürürken ABD borsası çok düşük bir oranla artıda açtı.

İnşat sektörü ve bilgi teknolojileri sektörleri bugün yüksek açılış ve kapanış fiyatları kapsayan hisseler oldu. İnşaat sektörünün endeksi yaklaşık yüzde 5’lik bir yükselişle 3.300 puan seviyesini gördü. Birkaç gündür hızlı yükselişini sürdüren bilgi teknolojileri endeksi ise yüzde 3 yükselişle endeks puanını 1.352’ye çıkardı.

borsa-sonyeni-lmby-cover-jpg.webp

Günün Negatif Hisseleri

Güne pozitif bir başlangıç gerçekleştiren banka hisseleri, gün ortasına doğru yüzde 1 düşüşle Borsa İstanbul piyasasını negatif bir havaya büründürdü. Spor ve gayrimenkul hisseleri de bu düşüşten etkilenerek günü olumsuz kapatan hisseler arasında yer aldı.

Mayıs ayından itibaren Borsa İstanbul piyasasında süregelen belirsizlik havası yatırımcıların da çekingen bir tutum içinde olmalarına neden oluyor. Yüksek enflasyon ile mücadele etme çabaları içinde olan hükümetin farklı hamleleri hisse senetlerinin olumlu ya da olumsuz seyrini bir anda değiştirebiliyor.

istanbul-stock-exchange-800x533-l-1428571700.jpg

Günün Pozitif Hisseleri

THY hissesindeki yukarı yönlü hareketler BIST 100 listesinde en çok işlem gören kâğıtlar arasında yer almasına neden oldu. SİSE, SASA ve KRDMR D hisseleri de THY gibi yükselişle devam eden hisse senetleri arasında bulunuyorlar.

Kapanış saatlerine doğru geçtiğimiz yıl halka arz olmuş olan Penta, Ray Sigorta ve RTA gibi hisselerde günü yükselişle kapattı. Banka hisseleri arasında TSKB ise istikrarlı düşüşünü sürdürerek yatırımcısına en çok kaybettiren hisselerden biriydi. Genel anlamda banka hisseleri düşüş yönünde hareket ederken, TEB portföy ve QNB Finansbank OJT hisseleri de yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan hisse senetlerinin başında geliyor.

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.