İstanbul'da Suya Büyük Oranda Zam

İstanbul'da Suya Büyük Oranda Zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Belediye Meclisi'nden suya büyük oranda zam yapılması yönünde karar çıktı. Zam teklifi kabul edildi.

İBB Meclisi'nin aralık ayının oturumlarının ikinci birleşimi Yenikapı'daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı başkanlığında toplandı. Oturumda olağanüstü İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirilerek 2022 yılının zamlı su tarifesinin yüzde 20.58 zam teklifi kabul edildi.

İnsani su kullanma hakkının kaldırılmasıyla birlikte suda yüzde 25 gizli artış yapıldığını belirten Erdöl, “Suya toplamda yüzde 96 artış önerildi. AK Parti ve MHP grubu olarak bu teklifi kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

su-zami-2

Erdöl, TÜFE'nin her ay artırılması teklifini kabul etmediklerini açıklayarak, AK Parti ve MHP grubu olarak 2022'den itibaren geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranı olan suda yüzde 36,20 artış önerdiklerini belirtti. Erdöl, şunları kaydetti: Eylül ayında su fiyatlarına yapılan yüzde 15,62 oranındaki artışın ardından yeniden değerleme oranının düşürüldüğünü, yeni zam oranı ve fiyatın ortaya çıkacağını söyledi. Bu durumda suda yüzde 20,58'lik bir artış önerildi. Sayıştay'ın verdiği ceza nedeniyle kaldırılan su kullanma hakkının da geri getirilmesi önerildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde su fiyatlarına yüzde 17,80 zam yapıldı. İSKİ'nin dışarıya diktiği 2,5 metreküplük 0,5 ücretsiz su faturasını içeren "İnsani Su Hakkı" mecliste yeniden kabul edildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.