Kamu Bankalarından Dev Sermaye Artırımı Hamleleri! Vakıfbank, Halkbank ve TKYB Sermaye Artırdı

Kamu Bankalarından Dev Sermaye Artırımı Hamleleri! Vakıfbank, Halkbank ve TKYB Sermaye Artırdı

Kamu bankaları sermaye artırımı kararı aldı. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimlere göre Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası sermaye artırdıklarını açıkladı…

Kamu bankaları, sermaye artırımı ve sermaye benzeri kredi sağlaması kararlarını KAP’a bildirdi. Söz konusu raporda, kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla Türkiye Vakıflar Bankası tarafından 13 milyar 400 milyon TL’lik sermaye artırımı kararı alındı. Beher nominal değeri 0.01 TL olan paylardan oluşan 3 milyar 905 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, tahsisli ve bedelli şekilde toplamda 13 milyar 400 milyon TL satış hasılatı elde edilecek şekilde Borsa İstanbul’da toptan alış satış prosedürüne uygun şekilde hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar nakden artırılmasına karar verildi.

Türkiye Vakıflar Bankası tarafından KAP’a yapılan bildirimde sermaye artırımı sebebiyle ihraç edilecek payların tamamının Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli satış yöntemi ile satılmasına karar verildiği açıklandı. Raporda, elde edilecek fon il bankanın mevcut sermaye yapısının güçlendirileceği ifade edildi. Ayrıca bu fon sayesinde küresel piyasalarda oluşabilecek dalgalanmalara ve öngörülemeyen aktif bozulmalara karşı kuvvetli finansal gücün artırılması hedeflendi. Fonun önümüzdeki dönemde bankanın büyüme stratejisine yönelik kapasite artırarak uzun vadeli kazançlarının devamlılığı sağlanacak.

Halk Bankası 13 Milyar 400 Milyon TL Sermaye Artırdı

2640358-810x458.jpg

KAP’a yapılan açıklamada Türkiye Halk Bankası tarafından 10 milyar TL’lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla 2 milyar 473 milyon TL’lik çıkarılmış sermayesinin toplam satış hasılatı 13 milyar 400 milyon TL olacak şekilde Borsa İstanbul toptan alış satış işlemlerine göre belirlenecek toplam nominal sermaye tutarı kadar nakden artırılmasına karar verildi.

TKYB 1.5 Milyarlık Sermaye Benzeri Kredi Hamlesi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) tarafından KAP’a yapılan bildirimde Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’ndan (PİDF) 1 milyar TL’lik sermaye benzeri kredi sağlanması kararı alındığı belirtildi: “Bankamız sermaye yapısının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Varlık Fonu'na bağlı TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu'ndan (PİDF) 1,5 milyar TL tutarında sermaye benzeri kredi sağlaması hususunda girişimde bulunulması ve gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesi için Genel Müdürlük makamının yetkili kılınması kararı alınmıştır.”

Bu haber toplam 387 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.