Karabük Milletvekilinden Yeni Kanun Teklifi: Asgari Ücretlilere 2000 Lira İkramiye

Karabük Milletvekilinden Yeni Kanun Teklifi: Asgari Ücretlilere 2000 Lira İkramiye

Dar gelirli statüsünde yer alan asgari ücretli için 2022 yılının ilk yarısından itibaren birçok müjde haberi gelmeye başladı. Bu müjdelerden biri de TBMM tarafından onaylanan 2000 TL ikramiye müjdesi oluyor.

Zorunlu temel tüketim maddelerine ardı arkası kesilmeyen zam haberleri bu tür ek ödenek haberlerini de kaçınılmaz kılıyor. Bu noktada TBMM’ye önerilen birçok ek ödeme önerileri değerlendirilmeye alınırken, asgari ücret zammının yanı sıra siyaset kulislerinde ek ödenek söylentileri de dolaşıyor.

Döviz kurundaki artış bu doğrultuda birçok ürünün fiyatını yükseltirken, maaşı aynı seviyede kalan vatandaşın alım gücünün düşmesi çeşitli çözüm önerilerini beraberinde getiriyor. Yeni bir kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmasının ardından tüm gözler bayram arifesine çevrilmiş durumda. Kararın onaylanması durumunda tüm asgari ücretlilerin hesabına maaşlarının yarısı tutarında ikramiye yatacak.

183496.jpg

Asgari Ücretlilerde Bayram İkramiyesi Alacak

Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy tarafından sunulmuş olan kanun teklifi kapsamında asgari ücretlilerde artık emekliler gibi bayram ikramiyesi almaya başlayacak. Alım gücünün tüm vatandaşlarda aynı düzeyde olması adına önerilen bu kanun teklifi, dar gelirli vatandaşın bir nebze de olsa elinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Kanun teklifinin onaylanması halinde Kurban Bayramı öncesi asgari ücretlilerin hesabına 2.125 TL yatırılacak. Temmuz ayında beklenen asgari ücret zammına ek olarak böyle bir haberin gelmesi birçok kişinin sevinmesini sağladı.

Asgari Ücretin Yarısı Kadar İkramiye

Maaşını asgari ücret tutarınca alanlar için önemli bir gelişme sayılan 2000 TL ikramiye önergesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylandığı haberleri birçok kişiyi sevindiriyor. En son yapılan % oranındaki asgari ücret zammı sonrası 4250 TL olan miktar gelen son zamlardan sonra hiçbir yeterliliği kalmadı denebilir. En azından emeklilere her bayram verilen ikramiyenin asgari ücretle geçinen vatandaşlar içinde yürürlüğe koyulması rahat nefes aldırıcı bir gelişme olacaktır.

Henüz net bir karar verilmiş olmasa da Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündeminde yer alan bu konu, Kurban Bayramı öncesi bütçesi darda olanları az da olsa rahatlatacaktır. Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında milyonlarda vatandaş asgari ücretle çalışıyor ve bu tür haberler onları yakından ilgilendiriyor. Gerçeklik payının gündemin zor şartlarında yüksek olması ise ay sonunu zor ge​​​​​​​tirenleri bir hayli sevindirecek niteliktedir.

s5vrc1omw0wr-vherjt5na.webp​​​​​​​

Dar Gelirliye Bayram İkramiyesi Meclisin Onayından Geçti mi?

Güne yeni zam haberleri ile uyanmak zorunda kalan asgari ücretli vatandaşlar için yeni kanun önerisinin meclisten geçip geçmedi büyük merak konusu oluyor. Geçtiğimiz günlerde vatandaşın alım gücü nasıl artırılır konusu üzerine yoğunlaşan TBMM, asgari ücretliye 2. 125 TL bayram ikramiyesi önerisiyle geldi.

Aylık gelirini giderlerine denk getirmekte artık çok zorlanan vatandaş için oldukça cazip olan bu teklifin halen görüşme sürecinde olduğu ve henüz kesinlik kazanmadığı biliniyor. Kesinlik kazanması durumunda milyonlarca kişi bayram haftasında maaşını ikramiyeli olarak alacak.

Asgari Ücretlilerde Emekliler Gibi Bayram Sevinci Yaşayacak

Emekli maaşı ile geçinmek zorunda olan binlerce kişi her bayram öncesi 1100 TL tutarında ikramiye ile bütçesini rahatlatıyor. Aynı rahatlamayı aşari ücret ile çalışanlarında yaşaması ve bayram sevincini gerçek anlamda yaşayabilmesi için yeni kanun teklifinin ilca gibi gelmesi bekleniyor.

Bayram öncesi çocuklarına bayramlık almaktan bile mustarip olanları en çok sevindirecek olan bu müjdenin önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor. Böylece her bayram öncesi asgari ücretlilerinde emekliler gibi ikramiye sevini yaşaması mümkün olacaktır.

Bu haber toplam 391 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.