Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Kendi isteği işe istifa eden kişiler eğer gerekli şartları yerine getiriyor ise tazminatlarını alarak işten ayrılabilir. İstifa edip tazminat almak isteyenler için hazırladığımız yazıyı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

İstifa edenlerin tazminat alması için istifa nedenleri önemlidir. Devlet tarafından belirlenen nedenlerden dolayı istifa ediliyor ise bu durumda kişi tazminatını alabilir. Ancak belirlenen kategoriler dışında farklı bir nedenden dolayı istifa edilecek ise tazminat alınmaz. İstifada tazminat almak için şartların yerine getirilmesi gerekir. Kadınlar medeni hal değişimi (Evlilik) için erkekler ise askerlik nedeni ile istifa ettikleri takdirde tazminatlarını alabilirler. İstifa ederek tazminat alma hakkı da kanunlar ile korunur, denetlenir ve yürütülür. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda yetkilendirilmiştir.

Kimler Kendi İsteği ile İşten Ayrıldığında Tazminat Alır?

Kendi isteğiyle istifa edip tazminat alanlar belirlenen şartları yerine getiren kişilerdir. Kıdem tazminatı alabilmek için belirli gün boyunca sigortalı olarak çalışmak ve prim gününün yeterli olması istenir. Bunların yanı sıra askerlik, evlilik ve emeklilik gibi sebepler ile zorunlu işten ayrılma yaşayan kişilere de kıdem tazminatları verilir. Kıdem tazminatını almak için dilekçe yazılması gerekir. Tazminat hakkı olmasına rağmen tazminat alamayan bir kişi, iş yerine tazminatını alabilmek için dava açabilir. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler ile işverenin, işçiye tazminatını ödemesi zorunludur.

Hangi Durumlarda Tazminat Alınır?

Tazminat verilme nedeni öncelikle işçinin hakkı olmasıdır. İş yerinde belirli bir süre çalışan ve tazminat almaya hak kazanan her işçiye tazminat verilmesi zorunludur. Tazminatın verilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar hem işvereni hem de işçiyi kapsar. İşçi haklı olmasına rağmen tazminatını alamıyor ise iş yerine dava açarak hakkını savunmalıdır.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

kidem-ihbar-tazminati-hesaplama.jpg

Kıdem tazminatı hesaplama bilgileri göz önünde bulundurularak hesabın yapılması gerekir. Kıdem ve ihbar tazminatını hesaplamak için bilinmesi gereken unsurlar şunlardır:

  • İşe başlama tarihi
  • İşten ayrılma tarihi
  • Brüt ücret (aylık)
  • Brüt ikramiye (yıllık)
  • Yemek ve ulaşım ücreti (aylık)
  • Diğer ödemeler (yıllık)
  • Gelir vergisi matrahı

İstifada tazminat almak isteyenlerin bu bilgileri tamamlaması ve ardından hesap yapması gerekir. bu süreçte damga vergisi gibi ek vergi ve giderlerin de göz önünde bulundurulması net kıdem tazminatı hesabı için önemlidir.

İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatı İş Kanunu ile korunan ve yürütülen bir tazminat türü olup işçinin hakkı olan bir ödemedir. İş Kanunu kapsamında 17. Madde ile yürürlüğe girmiştir. İşçi ve iş veren arasında işten çıkma tarihi ile ilgili bilgi akışının sağlandığı ve bu süreçte mağduriyet yaşanmaması için verilen bir ödenektir. İşten ayrılmak isteyen işçi, belirli bir süre önce (çalışma gün sayısına göre belirlenir) istifasını işverene bildirmek ile yükümlüdür. Aynı şekilde işveren de işçiyi işten çıkaracağı tarihi işçiye söylemelidir. Bu beyanlar ışığında işveren tarafından ödenen ücrete ihbar tazminatı denilir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı bir iş yerinde belirli bir süre boyunca çalışan işçinin hak ettiği bir ödemedir. Toplu olarak verilmesi gereken kıdem tazminatı, şartları sağlayan her işçiye verilmek zorundadır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişiler, tazminatlarını alamadıkları takdirde haklarını savunmalıdır. Gerek işveren gerek ise de iş yeri dava edilebileceği gibi bu konuda işçinin vazgeçmemesi gerekir. Mücbir sebepler, evlenme, emeklilik ve askerlik gibi sebeplerden dolayı istifada tazminat almak mümkündür.

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum