Kocaer Çelik Halka Arz Oluyor Haberi Duyanlar Gün Sayıyor

Kocaer Çelik Halka Arz Oluyor Haberi Duyanlar Gün Sayıyor

Türkiye'nin önde gelen çelik profil üreticilerinden Kocaer Çelik, borsanın açılmasına sayılı günler kala yatırım yaparak katma değerli ürün payını artırmayı hedefliyor.

Kocaer Çelik CEO'su Hakan Kocaer, çelik sektöründe katma değerli ürünler üretme konusunda başarılı olduğunu ve gelişmiş ülkelere yüksek kaliteli çelik ürünleri ihraç ederek bunu daha da genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

Kocaer geçtiğimiz günlerde güneş enerjisi şirketlerinden yoğun talep olduğunu açıklayarak şunları söyledi: "ABD, Çin ve İspanya'nın en büyük güneş enerjisi şirketlerinden yoğun siparişler aldık. Katma değerli ürün üretimi sayesinde dünyanın tercih edilen markası haline geldik. Yatırım yapıyoruz Yelpazeyi genişletmek için çalışmaya devam ediyoruz.

kocaer-celik-gbcv-cover-jpg.webp

Üretim ekipmanlarını modernize ediyoruz. Robotik sistemlerin yanı sıra üretimde otomasyona ağırlık verdik. Halka arz için başvuruda bulunduğunu ve Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) onay beklediğini belirterek, şirketi büyütmek için hem ortaklıkları hem de halka arzları değerlendirdiğini söyledi.

Şirket Hisselerine Talepler Var

Dünyanın önde gelen iki ortağıyla görüşmelerde bulunduğuna işaret eden Kocaer, "Hisselerimizin yüzde 51'ini bir şirket talep etti ve kalan yüzde 80'i başka bir şirket tarafından isteniyor" dedi. Bu talepler reddedildi. "Bu şirketi vermek çalışanlara ihanet olur" dedi.

Şirketin asgari maaşının 6 bin lira olduğunu hatırlatan Kocaer, enflasyon nedeniyle satın alma gücü düşen çalışanların maaşlarına Temmuz ayında önemli oranda zam yapmayı planladığını vurguladı. Bu sayede işler konusunda da daha fazla verim alacağına inandığını belirtti.

Toplam üretimin yaklaşık yüzde 40'ını katma değerli ürünlerin oluşturduğunu anlatan Kocaer, bu rakamın bu yıl yüzde 50'ye, 2024'te ise yüzde 75'e çıkacağını açıkladı. İlk olarak, bir fabrikanın ekipman ve makinelerini güncelleyin. Bunun için 20 milyon dolar harcayacağım. Katma değeri yüksek tarım makinelerinde kullanılmak üzere yeni ürünler de geliştirdik. 15 gün içinde ticarileşecek. Ürettiğimiz parçalar daha ucuz ve daha dayanıklıdır. "

product-gallery-2020-08-14-09-18-49.webp​​​​​​​

ISO500 Hakkındaki Açıklamalar

ISO500'e İtiraz Hakan Kocaer, İstanbul Sanayi Konseyi'nin (İSO) yıllık olarak yayınladığı Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine karşı çıktı. Kocaer Çelik'in ISO 500 2021 listesinde genel sıralamada 102., özel sektörde 96., ihracatta 62. ve kârlılıkta 63. sırada yer aldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: Bence bu çok yanlış. Dünyada en önemli şey katma değeri yüksek ve karlı ürünler üretmektir. Bunun nedeni, karlılık ne kadar yüksek olursa, yatırım o kadar yüksek olur. Bu nedenle, "ISO 500" yerine, "Olasılıklar 500" listesini yapmanız gerekir. Satış yerine kâr için rekabet etmelisiniz."

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.