Kocaer Çelik Şirket Paylarının Yüzde 20,02’sini Halka Arz Ediyor

Kocaer Çelik Şirket Paylarının Yüzde 20,02’sini Halka Arz Ediyor

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından halkı onaylanmış olan Kocaer Çelik, hisselerinin yüzde 20,02’sini yatırımcıların kullanımına açacak. Ek satışların olması durumunda ise mevcut halka arz oranını yüzde 24e çıkaracak.

Kocaer Çelik şirketinin geçmişini ve yakın tarihini bilen birçok yatırımcı bu şirketin ne zaman halka arz olacağını merak ediyor. Aynı zamanda halka arzın orantısal mı yoksa eşit dağıtım yöntemiyle mi gerçekleşeceği de merak edilenler arasında.

slider-2022-03-28-17-43-243.jpg

Kocaer Çelik Ne Zaman Halka Arz Edilecek?

SPK tarafından halka arz talebi onaylanmış olan Kocaer Çelik için talep toplama tarihleri 22-23-24 Haziran olarak belirlendi. Nominal değeri 27,5 liradan satışa sunulacak olan hisse birçok yatırımcının şimdiden portföyünde yer alacak şirketler arasında.

QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından halka arz edilecek olan Kocaer Çelik’in toplam halka arz bütünlüğünün 1.285 milyon TL olması tahmin ediliyor. Yapılacak halka arz sonrası sermaye artırımına da gidecek olan şirket, toplamda 1005 milyon TL’lik bir sermaye artışını hedefliyor. Bu rakamlarla birlikte şirketin ek satışlardan gelen halka arzları dışında yüzde 78 oranında bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Halka arz ile birlikte elde edilen gelirin büyük bir kısmını yenilenebilir enerji yatırımlarına yapmayı planlıyor. Diğer yandan katma değerli ürün geliştirme stratejilerine yoğunlaşmayı hedefleyen şirket yeni katma değerli ürünlerle yatırımcılarının karşısına çıkacak. İşletme sermayesine dahil edilecek olan birçok faaliyet, şirketin finansal yapısını giderek daha da güçlendirecektir.

thumbs-b-c-626980d8698068652ddb5a9dabcdcd82.jpg

Kocaer Çelik Hakkında Merak Edilenler

280 bin metrekarelik bir alanda faaliyetlerini sürdüren Kocaer Çelik, demir çelik sektörünün önde elen şirketleri arasında yer alıyor. Faaliyetleri sırasında harcamakta olduğu elektriğin yüzde 30’luk kısmını çatılarında bulunan güneş enerjilerinden elde ederek yenilenebilir enerji alanında da etkili gelişmeler kaydediyor.

Temmuz ayında mevcut projelerinin ikinci aşamasında 2 milyon kWh GES kurulumu ile faaliyetlerini sürdürmeyi planlayan Kocaer Çelik, ilerleyen aylarda 30 milyon kWh RES yatırımları ile çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor. Tamamladığı projeler aracılığıyla şirketin tükettiği elektrik enerjisinin büyük bir kısmını yenilenebilir kaynaklarla geri dönüştürmesi mümkün olacak.

Bu haber toplam 479 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.