Konut Kredisi Faizleri 2022 Yılında Düşecek Mi? Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Faizleri 2022 Yılında Düşecek Mi? Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Kira ödeme derdine son verip hayallerindeki eve sahip olmak isteyenler, bankaların konut kredisi kampanyalarını yakından takip ediyor. 2022 yılında konut kredisi faizleri düşecek mi? İşte güncel konut kredisi faiz oranları…

Konut fiyatları hızla artmaya devam ederken, kira ödeme derdinden kurtulmak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyor. Bankalardan konut kredisi kullanarak hayallerindeki eve sahip olmak isteyenlere kamu bankalarından müjdeli haber geldi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları öncülüğünde bankalardaki konut kredisi faiz oranları merak ediliyor.

2022’de Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

27112015-konut-kredisi-650.jpg

Merkez Bankası’nın verdiği politika faiz kararı, konut kredisi faiz oranları üzerinde de etkili oldu. Vatandaşlar giderek artan ev fiyatları yüzünden bankalardan konut kredisi çekerek ev sahibi olmak istiyor. Bankaların konut kredisi ürünlerinde uyguladıkları faiz oranları ise son dönemde yükseliş gösteriyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları daha düşük seviyelerde tutulurken, özel bankalardaysa durum farklı gözüküyor.

Vatandaşlar, özel bankalardaki konut kredisi kampanyalarında yüksek faiz uygulanması sebebiyle 2022 yılında faiz indirimi bekliyor. Türkiye bankacılık sektörünün önde gelen özel bankalarından Garanti BBVA, Akbank, İş Bankası, ING ve daha pek çok bankada konut kredisi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği merak ediliyor. Sektör temsilcileri, henüz konut kredisi faiz oranlarında bir indirim planı olmadığını belirtiyor.

Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları 2022

Bankacılık sektöründe geniş bir müşteri kitlesi olan kamu ve özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yakından takip ediliyor. Kamu bankalarında yani Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ta sıfır konutlar için yüzde 1.20, ikinci el konutlar için yüzde 1.36 oranından konut kredisi veriliyor. Özel bankalarda ise 2022 yılında güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde sıralanıyor:

  • Akbank konut kredisi faiz oranı: yüzde 2.02
  • Garanti BBVA konut kredisi faiz oranı: yüzde 2.17 – 2..21
  • Türkiye İş Bankası konut kredisi faiz oranı: yüzde 2.15
  • Yapı Kredi konut kredisi faiz oranı: yüzde 2.05
  • Alternatif Bank konut kredisi faiz oranı: yüzde 2 – 3.12
  • Anadolu Bank konut kredisi faiz oranı: yüzde 2.69

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.