Kredi Başvurusu Yapanlar Yandı: İhtiyaç Kredisi Faizi Yüzde 39'a Tırmandı!

Kredi Başvurusu Yapanlar Yandı: İhtiyaç Kredisi Faizi Yüzde 39'a Tırmandı!

Yüksek enflasyon sebebiyle vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanırken, bankalardan da kötü haber geldi. Bankalar, ihtiyaç kredisi ürünlerinde uyguladıkları faiz oranını yüzde 39’a kadar çıkardı…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), eylül ayından bu yana faiz indirimine yönelik hamleler yapmasına rağmen, bankalardaki faiz oranlarında düşüş yaşanmadı. Eylül ayından beri 500 baz puanlık indirim yapıldığı halde piyasa faizlerinde yükseliş yaşanması vatandaşları zorda bırakıyor. Ticari kredi faizlerinde rotatif kredilerde bankalar yüzde 46’ya kadar faiz uygulamaya başladı.

Ticari kredilerin yanı sıra tüketici kredileri olarak bilinen ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları da günden güne yükseliyor. Bankalar yayımladıkları kredi faiz oranlarına göre ihtiyaç kredisinde yıllık faiz oranını yüzde 39’a kadar çıkardı. Bankalardan konut kredisi çekmek isteyenler ise en düşük aylık yüzde 1.2 faizle karşılaşıyor. Taşıt kredisi faizleri de yükselişine devam ederek aylık yüzde 2.55’e kadar tırmandı. Bazı bankalarda ise taşıt kredisi faizleri yüzde 30’un üzerine çıktı.

Banka Kredilerine Talep Azalmıyor

shutterstock-752493973-16-9-1585721142-880x495.jpg

TCMB tarafından politika faizinin yüzde 15’ indirildiği 2021 yılının Kasım ayında ihtiyaç kredisi faizleri daha düşük sevideydi. O dönemde bankalardaki ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1.75 seviyelerine kadar inmişti. Kasım ayının sonunda ihtiyaç kredisi faizi yıllık yüzde 21 oranına yükseldikten sonra şu anda yüzde 60’ı aşan bir artış yaşadı. Kasım ayından bu yana kredi faizlerindeki artış vatandaşları da etkiledi.

Bankalardaki kredi faiz oranlarının yükselmesine rağmen, azalan alım gücü nedeniyle vatandaşlar kredi çekmek durumunda kalıyor. BDDK haftalık verilerine göre politika faizinin indirildiği haftalardan bu yana kredi çeken vatandaşların oranı yüzde 7.5 arttı. 2022 yılının ilk haftasında ise bankalardaki ihtiyaç kredisi büyüklüğü 463 milyar 574 milyon lira seviyesine ulaştı.

Konut Kredisi Faiz Oranları Artıyor

Kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları yüzde 1.20 ile 1.44 arasında değişiyor. Özel bankalarda ise yüzde 2.50 ile 2.75 arasında konut kredisi faiz oranları uygulanıyor. Özel bankalarda yüzde 33 oranına kadar çıkan konut kredisi faiz oranları vatandaşları kara kara düşündürmeye başladı. Kasım ayından bu yana konut kredilerinde yüzde 40’ın üzerinde faiz artışı gerçekleşti.

Bu haber toplam 336 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.