Kredi Kartının Dönem Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartının Dönem Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödendiğinde dönem limiti yenilenir ve kart sahibi alışverişlerde kullanmaya devam eder peki kredi kartının dönem borcu ödenmezsek ne olur?

Günlük hayatta birçok işin online olarak yapılması kredi kartı kullanım oranını arttırıyor. Bankalarda çeşitli nedenlerle hesap açanlara kredi kartı veriliyor. İnsanlar her zaman yanlarında yeterli miktarda nakit bulunduramadığı için alışverişlerde kredi kartı kullanıyor. Kişilerin aylık gelir durumlarına göre bankalar kredi kartı limitleri belirliyor. Kişiler kredi kartı limitlerine göre harcamalarını yapıyor. Online alışveriş işlemlerini kolaylaştıran kredi kartlarının borcunu aylık düzenli ödeyenler sorun yaşamıyor. Kredi kartı borucunun tamamını ödeyemeyenler borç ertelemesi yapabiliyor.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmesi

Kredi kartı borcu ödendiğinde dönem limiti yenilenir ve kart sahibi alışverişlerde kullanmaya devam eder. Kredi kartı dönem borcunu ödemeyenlere bankalar ek faiz uygulayarak son ödeme tarihi sonrası dönemlerde faizli olarak ödemelerini istiyor. Kredi kartı kullanımının devam ettirilebilmesi için dönem borcunun tamamının ya da asgari tutarının ödenmesi gerekiyor. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda bankalar faiz uygular ve yasal işlemler başlatabilirler. Borçların geciktirilmesi kişilerin kredi notunun düşmesine de neden olur.

Kredi Kartı Borucunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

kredi-karti-borc-sorgulama.jpg

Bankalardan kredi kartı başvurusu yaparken doldurulan formlarda ve imzalanan sözleşmelerde, kredi kartı kullanımı hakkında bilgiler yer alıyor. Bu sözleşmelerde kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda nelerle karşılaşılacağı da anlatılıyor. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

  • Kredi kartı borcuna faiz uygulanır,
  • Kredi notu düşer,
  • Kredi kartı kapatılır,
  • Hukuki süreç başlatılır,
  • İcra yoluyla tahsil edilmeye çalışılır.

Tüm bu işlemler kişilerin istemeyeceği durumdur. Kredi kartı borcunu ödemeyenler sicili bozulur ve herhangi bir bankadan yeni kredi kartı alamaz.

Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Yatırmak

Kredi kartı kullanımları kişilere çeşitli avantajlar sağlıyor. Aylık belirlediğiniz limite kadar alışveriş yapabiliyorsunuz. Kredi kartı borcu ödeme işlemlerinde toplam borç yerine birkaç ay asgari ödeme tutarını ödeyebiliyorsunuz. Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödeyen müşteriler için bankalar herhangi bir işlem yapmıyor. Bu yöntem kredi kartının kullanıma kapatılmasını önlüyor. Kredi kartı sahipleri ödenmeyen borç bölümünü faizli olarak daha sonraki dönemde ödeyebiliyor.

Bankanın Hukuki Süreç Başlatması

kredi-karti-donem-borcu.jpg

Kredi kartı dönem borcunu zamanında ödemeyen müşterilere bankalar faiz uyguluyor. Ödemelerin 90 gün sonunda da yapılmaması durumunda hukuki süreç başlatıyor ve alacak tahsili için avukatlarına dosyanızı veriyor. Bankalar 90 gün sonunda bildiri yaparak borcun ödenmesi için 7 gün ek süre veriyor. 7 gün ek süre sonunda da kredi kartı borcu ödenmemiş olursa yasal işlem başlatarak borcunuzu ödemenizi sağlıyorlar.

Kredi Kartının Borcundan Dolayı Kapanması

Kredi kartı dönem borcunun belirli bir süre ödenmemesi durumunda banka kredi kartını kullanıma kapatabiliyor. Kredi kartı dönem borcunun tamamı ya da asgari ödeme miktarı ödenmediğinde banka gecikme faizi uygulayacaktır. Bu işlem 3 ödeme döneme devam eder ve borç ödenmediğinde kredi kartı nakit kullanımına kapatılır. Üst üste 3 ödeme döneminde kredi kartı borcu ödenmezse kart hesabı tamamen kapatılabiliyor. Kart sahibi kredi kartı borcunun tamamını ödedikten sonra tekrar kullanıma açtırabiliyor.

Kişi Kredi Notunun Düşmesi

Kredi kartı dönem borçlarının miktarı ve zamanında yapılan ödemeler, kişinin kredi notunun belirlenmesini sağlıyor. Kredi kartı borcunu geciktirerek ödeyen ya da hiç ödemeyen kişilerin kredi notu düşük olacaktır. Kredi kartı dönem borcunun ödenmeme süresi ne kadar uzun olursa, kredi notu da o kadar düşecektir. Bu durum bankalardan ihtiyaç, konut, araba gibi farklı türlerdeki kredi taleplerinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Kredi kartı dönem borcunun zamanında ödenmemesi, faiz uygulanarak daha da artmasına neden olacaktır.

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.