Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?

İcralık olan vatandaşların kredi sicilleri bozuluyor. Bizde sizler için kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankaları derledik.

Kişiler bankacılık hizmetlerinde yaptıkları işlemlere göre kredi notlarını oluşturabiliyor. Kredi kartı ya da diğer kredi borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin kredi notları düşüyor. Borçların uzun süre ödenmemesi, kredi sicilinin bozulmasına ve yeni kredilerin alınmasına engel oluyor. Kredi sicili bozuk olanlara bazı bankalar kefil ve teminat karşılığında kredi vererek bozuk sicillerin düzeltilmesini sağlıyorlar. Kişilerin kredi notu düşük olduğunda bankalar yüksek limitli krediler vermeyecektir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Her banka sağlam müşterilerle çalışmak ve ödemelerin düzenli olarak yapılmasını ister. Kredi sicili bozuk olanlara bankalar, ödemelerini düzenli yapma teminatı karşısında yeni kredi tekliflerinde bulunabiliyor. Kredi sicili bozuk olanlar, devlet destekli kredi imkanlarından faydalanarak kredi alabilirler. Her banka kendi inisiyatifini kullandığı için kredi sicili bozuk olanlara bazıları hiç kredi vermezken bazı bankalar farklı teklifler sunabiliyor.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

banka-kredi-faizi-veren-bankalar.jpg

Bankalar çeşitli nedenlerle borcu olan ve borçlarını düzenli ya da zamanında ödemeyenler, icralık olduklarında kredi sicilleri bozuluyor. Kredi talebinde bulunan kişilerin kişisel kredi notuna bakılıyor ve yüksek olanlara öncelik veriliyor.

Birçok banka ipotekle sicili bozuk olanlara kredi veriyor ve bu listede şu bankalar yer alıyor;

  • Akbank,
  • Aktifbank,
  • Enpara,
  • Cepteteb,
  • Ing bank,
  • Ziraat bankası,
  • Denizbank,
  • Halkbank,

Her banka farklı yöntem kullanabiliyor ve kredi başvurusunda bulunan kişiden ipotek için gayrimenkul ya da en az bir kefil istiyor. Sicili bozuk olanlara kredi vererek, kişilerin borçlarını ödemeleri ve kredi notlarının yükselmesini sağlıyorlar.

Kredi Sicil Affı Var Mı?

Banka kredileri ya da kredi kartı dönem borcu olanlar için BDDK tarafından ödeme esneklikleri uygulanabiliyor. Kredi kartı dönem borçları için verilen 3 aylık süre 6 aya çıkartılabiliyor. Diğer kredi türlerinde de ödenmeyen borçlara aylık faiz eklemesi yapılıyor ve en kısa sürede ödenmesi isteniyor. Belirtilen sürelerde borcunu ödemeyenler için sicil affı uygulanmıyor ve sicillerinin bozulmasına, tekrardan kredi başvurularında kredi verilmesine neden oluyor.

Kara Listede Yer Almak

Kredi borcunu geciktiren ve zamanında ödemeyenlerin kredi sicilleri bozulmaya başlayacaktır. Gecikme süresi içerisinde de borcunu ödemeyenler için bankalar yasal takip başlatıyor. Hakkında yasal takip olan kişiler, bankalar tarafından kara listeye eklenir. Bankalara kredi ya da kredi kartı başvurularında bulunduğunuzda, bankalar öncelikle kara listede olup olmadığınızı inceler. Kredi siciliniz bozuksa bu listede yer alırsınız ve bankalar kredi taleplerinizi ret eder. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalarla görüşerek teminatlı kredi alabilir ve borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Talepleri

ipotekli-kredi.jpg

Sicili bozuk olanlar ipotekli kredi seçeneklerinden faydalanabilirler. Bankalarla görüşebilir ve ipotek ettirebilecek taşınmazlarını göstererek yeni krediler alabilirsiniz. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların uyguladığı diğer yöntem ise kefil ile kredi vermektir. Sicili bozuk olanlar, kredi notu yüksek olan kişileri kefil göstererek kredi talebinde bulunabilir. İpotek ettireceğiniz taşınmazın değeri talep ettiğiniz kredi miktarını karşılayacak şekilde olmalıdır.

Kredi Sicilinin Düzeltilmesi

Kredi sicili bozuk olanlar, bankaların kara listesinden çıkabilmek için kendilerine verilen süre içerisinde mevduat hesaplarına para yatırmalıdır. Hesabında düzenli para akışı tespit edilen kişilerin kredi notları yükselmeye ve sicillerine olumlu yansımaya başlayacaktır. İpotekli kredi çekerek tüm kredi borçlarının kapatılması kredi sicilinin düzeltilmesini sağlayacaktır. Borcunuzu ödediğiniz ve para hareketi oluştuğu için kredi notunuz yükselecek, bankalar kredi taleplerinizi karşılamaya başlayacaktır. Borcunu tamamen ödeyenler üzerinden 5 yıl geçtikten sonra sicilleri temizlenmiş olur.

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.