Kripto Para Sektörüne Bir Darbe Daha: Çin Yasaklara Bir Yenisini Ekledi

Kripto Para Sektörüne Bir Darbe Daha: Çin Yasaklara Bir Yenisini Ekledi

Kripto para piyasasında belirsizlikler devam ederken, sektöre yönelik yasaklama haberleri geliyor. Çin’in Bitcoin ve kripto para düşmanlığına bir yasak daha eklendi. İşte kripto para dünyasında son gelişmeler…

Daha önceden Bitcoin madencilerine yönelik sert önlemler almasıyla bilinen Çin hükümeti, kripto para sektörüne yönelik yasaklama hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Çin meclisinde yayımlanan taslağa göre, kripto para işlemleri de dahil olmak üzere yasa dışı finansal faaliyetler için hiçbir bireyin internet üzerinden pazarlama yapması mümkün olmayacak. Bir nevi kripto para şirketlerine reklam yasağı getiren Çin hükümetinin bu hamlesi kripto para topluluğunda yeni tartışmaların odağı haline geldi.

Kripto Para Pazarlama Faaliyetlerine Yasak

Çin Halk Bankası, Çin Merkez Bankası ve diğer Çin devlet kurumları tarafından hazırlanan düzenleme, kripto para topluluğunu çileden çıkardı. Çin’in bu tür yasaklama faaliyetlerine bir yenisini daha eklemesi, özellikle Bitcoin destekçilerinin sert eleştirileriyle karşılandı. Henüz yasa tasarısı olan bu düzenleme kapsamında herhangi bir kuruluş veya bireyin “sanal para birimi işlemlerini” içeren yasa dışı finansal faaliyetler için internet pazarlama hizmetleri sağlamasına izin verilmeyecek. 31 Aralık’ta Çin hükümeti tarafından meclise sunulan bu yasa taslağı, 31 Ocak 2022 tarihine kadar onaylanıp kamuoyuna açıklanacak.

Kripto Para Düşmanı Çin’in Yasakları

Çin hükümeti, bugüne kadar kripto para sektörüne darbe vuran pek çok yasaklama hamlesinde bulundu. İlk olarak 2021 yılının Mayıs ayında, ülkedeki Bitcoin madencilerine yönelik başlattığı yasaklama hamlelerinin arkası hızlı bir şekilde geldi. Kripto para madencileri ve şirketlerine baskı uygulayan Çin, bu konuda sert duruşundan bir adım geri atmadı. 24 Eylül tarihinde de ülkedeki tüm kripto para işlemleri yasa dışı ilan edildi ve bu süreçte piyasada sert dalgalanmalar görüldü.

Çin’de son dönemde kripto paraları da içeren pek çok internet pazarlama dolandırıcılığı vakasının yaşanması yeni bir yasağı daha gündeme getirdi. Sichuan eyaletinde, Çin vatandaşlarını kripto paralara yatırım yapmaya ikna ettiği, 500’den fazla kurban ve 22 milyon ABD dolarının üzerinde bir internet dolandırıcılığı vakası yaşandı. 24 Aralık’taki bu gelişme bardağı taşıran son damla oldu.

Bu haber toplam 346 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.