Kur Korumalı Mevduat Hesabı Rekor Rakamlara Ulaştı

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Rekor Rakamlara Ulaştı

Kur korumalı mevduat hesabı uygulaması dolar kurundaki ani dalgalanmaları önlemek amacıyla 21 Aralık 2021 tarihinde yatırımcıların kullanımına sunulmuştu.

Geçtiğimiz dönemlerde de uygulanmış olan bu sisteme olan yoğun ilgi, kur korumalı mevduat hesaplarındaki tutarın 1 trilyona ulaşmasına neden oldu. Geçen hafta 931 milyar civarında olan miktar, ilginin devam etmesiyle birlikte artışını sürdürüyor.

Türk Lirasının dolar kuru karşısında değerini kaybetmemesi ve halen cazip bir yatırım aracı olma özelliğini koruması amacıyla 2021 yılının son haftasında kur korumalı mevduat hesabı sistemi devreye sokuldu. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ise haftalık yayınladığı bültenlerde elde edilen mevduat hesabı rakamlarının 1 trilyona yaklaştığını bildirdi.

1200x627-kur-korumali-mevduat-nedir-kim-ne-kadar-kazanacak-iste-adim-adim-merak-edilen-her-sey-1640391339280.jpg

Kur Korumalı Mevduat Hesabına Olan İlgi Her Geçen Gün Artıyor

21 Aralık 2021 tarihinde ilk kur korumalı mevduat hesabı sisteminin devreye gireceği haberlerinin ardından birçok birikim sahibi vatandaş bu sisteme girip girmeme konusunda tereddütler yaşadı. Ancak dolar yatırımcısı olarak Türk lirasına olan güvenin azalmasına neden olmak yerine, yatırımını yine TL cinsinden ancak dolar bazında gerçekleştirmek birçok kişiye cazip geldi.

2022 Haziran ayı verileri doğrultusunda kur korumalı mevduat hesabı açtıranların sayısı giderek artarken, toplam havuzda biriken rakam 1 trilyona yaklaşmış durumda. Vatandaşın kendi para birimine olan kaybettiği güveni yeniden kazandıran bu uygulama, birikimini dolar cinsinden yapacak olanlar için hiçbir risk almadan yine aynı oranda kazandırmayı vaat ediyor.

para-memur-aa-kolaj-1693881.jpg

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Tüketici Kredilerini Artırdı

Dolar karşısında Türk Lirasının önemini koruması için birçok vatandaş tarafından tercih edilmiş olan sistem, tüketici kredilerindeki artışı da beraberinde getirmiştir. Tüketici kredileri ve mevduatlardaki bu artış yaklaşık 100-150 milyar kadar mevcut rakamların üzerine koydu.

Bilindiği gibi kur korumalı mevduat hesabı açtırmanın amacı Türk lirasının değerini Dolar kuru karşısında korumaya almak için. Hesap açılış işlemleri sırasında tüketicilere sunulan en uygun oranlar çerçevesinde düzenli bir faiz getirisi sağlanmakta ve belirlenen vade süresince birikimler dolar bazında koruma altına alınmaktadır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Ne Kadar Kazandırıyor?

Kur korumalı mevduat hesabı, adından da anlaşılacağı üzere, tüketicilerin vade başlangıç itibariyle ve vade sonundaki dolar kurundaki değişimler göz önünde bulundurularak aradaki farkın hesap sahibine ödenmesi sistemine dayanıyor.

Türk Lirası’nın da değerli bir yatırım aracı olmasına ilişkin bu hamle, dolar kurunun ani değişimleri karşısında TL birikimlerinin herhangi bir kayıp yaşatmamasını sağlıyor. Vade açılışında 10 lira seviyelerinde olan dolar kuru, vade sonunda 15 lira seviyelerini gördü ise, hesap sahibine ödenecek rakam dolar kurunun güncel değeri çerçevesinde hesaplanarak ödeme gerçekleştirilecek.

Kur Korumalı Mevduat Vade Sonunda Ne Oluyor?

Belirli bir faiz oranı çerçevesinde açılan kur korumalı mevduat hesapları, vade sonu geldiğinde dolar kuru karşısında düşük bir miktar ortaya çıkarıyorsa, aradaki fark aracı banka tarafından yatırımcılara ödeniyor.

Mevcut faiz getirisinin dolar kuruna karşılık düşük bir seviyede kalması durumunda yatırımcının herhangi bir kayıp yaşamaması adına faiz oranı dolar kuru bazında hesaplanıyor. Tüm kamu bankaları aracılığıyla kolayca açılabilen mevduat hesabı, uzun vadede Türk Lirasının değerini korumak isteyenlerin tercih ettiği bir sistem oldu. Yürürlüğe girdiği ilk tarihlerde her vatandaş bir kereye mahsus kur korumalı mevduat hesabı açtırabiliyordu. Ancak güncellenen koşullar çerçevesinde herkes biten vade sonunda mevduat hesabını yenileyerek bu imkândan yararlanmaya devam edecek. Her fırsatta Türkiye’nin liberal bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, yeni sistem denemeleri ile yatırımcıları koruma altına almayı hedefliyor.

Bu haber toplam 312 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.