Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Kafalarda Soru İşareti Kalmayacak! Maliye Bakanlığı Tüm Detayları Açıkladı

Kur Korumalı Mevduat Sisteminde Kafalarda Soru İşareti Kalmayacak! Maliye Bakanlığı Tüm Detayları Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırımcılardan gelen soruları yanıtlayarak kur korumalı vadeli mevduat sisteminin detaylarını anlattı. Yerli yatırımcıların merak ettiği sistemlerden olan kur korumalı vadeli mevduat sistemindeki soru işaretleri ortadan kalktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırımcılar arasında kafa karışıklığı yaratan kur korumalı vadeli mevduat sistemine dair yeni bir yazılı açıklama yaptı. ’10 Soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı’ başlıklı açıklamada, yatırımcılardan gelen sorulara yanıt verildiği ve kur korumalı mevduat sisteminin detaylarına değinildiği görüldü. Bu vadeli mevduat hesabını, yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşı ya da Türkiye'de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişilerin açabileceği belirtildi.

10 Soruda Kur Korumalı TL Mevduat Sistemi

61c96640ae298bf9e7f3640e.jpg

Bakanlıktan yapılan açıklamada kur korumalı mevduat hesabının açılışında esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın verileri kullanılacağı belirtildi. Bu kapsamda TCMB’nin saat 11'de açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları esas alınacak. Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün içinde ödenecek. Kur farkından dolayı bankalara ödeme yapılması durumunda TCMB ile müşterisi olunan banka arasında para transferi yapılacak.

Bankalarda saat 11:00’den önce KKH hesabı açmak isteyen müşterilere de kolaylık sağlanacak. Bu kapsamda TCMB’nin saat 11'de ilan edeceği USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları baz alınarak hesap açılabilecek. Müşterek hesap açılıp/açılmaması durumu ve açılması durumunda uygulanacak kriterler, kur korumalı hesap açmak için gerekli şartların sağlanıp sağlanmaması olacak.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Detayları

KKH hesabı kapsamında 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 1 yıl olarak belirlenen vadelerinin bu vadeye tekabül edecek şekilde kırık vade olarak belirlenmesi mümkün olmayacak. Vade sonunun iş günü dışında bir güne denk gelmesi halinde; bir sonraki iş günü vade sonu tarihi olarak kabul edilecek. KKH hesabından yararlanan bir vatandaş, açtığı hesabı vadesinden önce kapatırsa, yeniden hesap açabilecek. Bu tür bir durumda vatandaşın yeniden KKH hesabı açması önünde engel bulunmayacak.

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.