Kur korumalı TL mevduatlarda rapor yayınlandı! Bu hesaplara kimler, ne kadar para taşıdı? TL’den dövize geçiş sürecek mi?

Kur korumalı TL mevduatlarda rapor yayınlandı! Bu hesaplara kimler, ne kadar para taşıdı? TL’den dövize geçiş sürecek mi?

Döviz kurlarındaki sert yükselişi bir anda bıçak gibi kesen kur korumalı TL mevduat hesaplarına ilişkin ilk rapor geldi! 31 Aralık haftasında gerçek kişiler döviz satıp TL mevduat hesabına geçti mi?

Son dönemde hızla yükselen döviz kurlarındaki ateşi söndürmek amacıyla 20 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kur korumalı TL mevduat hesabı duyurulmuştu. Bir anda döviz kurundaki hareketliliği kesmeyi başaran bu kur vatandaşlar tarafından ilk başta anlaşılmasa da sistemin detayları daha sonraki günlerde kamuoyuna duyuruldu. Son açıklanan TL mevduat hesap verileri, bu ürünün yerli yatırımcılar tarafından ne kadar ilgi gördüğünü resmi bir şekilde gösteren belgeler oldu.

Merkez Bankası Resmi Verileri Yayımladı

Merkez Bankası tarafından 31 Aralık’ta sona eren haftaya ilişkin para ve banka istatistikleri kamuoyu ile paylaşıldı. 20 Aralık tarihinde duyurulan kur korumalı TL mevduat hesabından yıl sonuna kadar tüzel kişiliklerin döviz mevduatı azaldığı görüldü. Bu süreçte gerçek kişilerin döviz mevduatının artması dikkatlerden kaçmadı. Resmi Merkez Bankası verilerine göre söz konusu haftada gerçek kişilerin yani küçük yatırımcının döviz hesaplarında 933 milyon dolarlık artış yaşandı.

Buna karşılık olarak tüzel kişiliklerin döviz hesaplarında ise 20-31 Aralık arasında 2.8 milyar dolarlık düşüş yaşandı. 31 Aralık ile biten haftada yabancı para mevduatları 265.6 milyar dolardan 263.8 milyar dolara kadar geriledi. Kamuoyunda büyük tartışma yaratan Merkez Bankası’nın bu verileri dışında 24 Aralık itibarıyla döviz mevduatlarında parite etkisinden arındırılmış değişim de açıklandı. Bu göre belirtilen zaman aralığı içinde gerçek kişiler 351 milyon dolarlık alım yaparken tüzel kişiler 2.9 milyar dolarlık döviz sattı.

Merkez Bankası Döviz Rezervi Yine Düştü

20 Aralık öncesinde Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 78.3 milyar dolar seviyesindeyken, 31 Aralık haftasında ise bu miktar 72.5 milyar dolara geriledi. Bu gerilemenin sebebinin dolar satışı olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. Merkez Bankası tarafından açıklanan bu veriler önümüzdeki haftalarda ekonomi ve siyaset gündemini meşgul etmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Bu haber toplam 489 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.