Küresel Para Piyasalarını Geride Bırakan Türk Hisse Senetleri

Küresel Para Piyasalarını Geride Bırakan Türk Hisse Senetleri

Enflasyon ile mücadele etmenin yollarını arayan Türk vatandaşı için Türk hisse senetleri tüm dünyadaki mevcut piyasaları dalgalı fiyatları ile geride bıraktı.

Yüksek enflasyon karşısında yerli yatırımcı olarak nasıl ir tutum sergileyeceğinin yöntemini henüz bulamamış olan kişiler, yerel bazda Türk lirasının nasıl da değer kaybettiğine şahitlik ediyor.

Borsa İstanbul 30 Endeksi kapsamında yer alan en iyi şirketler, 2022 yılında yüzde 39’a varan büyüme endeksi ile Lübnan borsasını bil geride bırakmayı başardı. Türkiye Borsası hakkında en net fikri verici nitelikteki Borsa İstanbul 100 endeksi yaklaşık yüzde 37’lik bir performans sergilemiştir.

Enflasyon sorununun giderek büyümesi ve yüzde 70 civarına yaklaşması Türk yatırımcılarının yatırım araçlarına olan güven hislerini kaybetmelerine neden oldu. Yukarı yönlü ivme Türk Hava Yolları şirketine yüzde 147 artı değer kazandırırken, Ereğli hissesi içinde yüzde 40’lık bir değer artışı yaşanmasını beraberinde getirmiştir.

borsa-istanbul-bist100-gong-toreni.jpg

Yabancıların Türk Borsasına İlişkin Endişeleri Çoğalıyor

Borsa İstanbul’un başarılı bir ilerleyiş sergilemesinde de önemli bir yere sahip olan yabancı sermayeleri, 2022 yılında çekimser bir tutum çerçevesinde hareket ediyor. Yerli yatırımcıların aksine Türk hisse senetlerini güvenilir bulmayan yabancılar, son 1 yıl içerisinde yaklaşık 2,2 milyar dolar yerli hisse senedi satışı gerçekleştirmiştir.

Türk hisse senetlerine yerli yatırımcı tarafından gösterilen ilginin küresel piyasalar ile aradaki bağın zayıf kalmasını tetiklediğini belirten İş Yatırım araştırma başkanı Emre Sezar, önümüzdeki süreçte hızlı yükselişin sona ereceği tahminlerini yürütüyor.

download.jpg

Yerli Yatırımcı İçin Halen En İdeal Seçenek Türk Hisse Senetleri

Para yönetimine dair uzmanlık alanına sahip olan birçok analist ise Türk hisse senetlerinin halen kazançlı bir pozisyonda bulunuyor olmalarını mevcut ralli hareketinin belli bir süre daha sürebileceği öngörüsüne sahipler.

Yerel hisse senetlerinin yatırımcılarına sağladığı kazançlar, yükselen enflasyon verileri ışığında küresel para piyasalarındaki oluşan durgunluk ile önemli ölçüde çelişki barındırıyor. Bist 30 hisse senedi listesinde yer alan kâğıtların yıl başından beri tür kirasının yüzde 19 civarında değer kaybedişine aldırış etmeden dolar çerçevesinde halen yüzde 12’lik bir yükselişi sürdürmesi ciddi bir tezatlığı da beraberinde getirdiği düşünülüyor.

Bu haber toplam 199 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.