KYK Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? KYK Borcu Kredi Almaya Engel Mi?

KYK Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? KYK Borcu Kredi Almaya Engel Mi?

Türkiye’de milyonlarca üniversite öğrencisi, eğitim hayatında maddi açıdan giderlerini karşılamak için Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi kullanıyor. KYK kredi borcu nasıl sorgulanır? KYK borç ödemesi olana kredi çıkar mı?

Üniversite öğrencilerinin eğitimlerine devam ettiği süre boyunca aldıkları Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Öğrenciler kredi borçları varken bankalardan ihtiyaç kredisi kullanıp kullanamayacaklarını merak ediyor. Üniversite öğrenicilerine KYK başvurusu yaptıktan sonra kredi veya burs çıkıyor.

KYK kredi veya burs başvurusu yapan öğrencinin ekonomik durumuna göre burs çıkarsa öğrenciler bursu geri ödemekle yükümlü değildir. Ancak KYK öğrenim kredisi alan öğrenciler mezun olduklarında bu krediyi geri ödemek durumundadır. KYK öğrenim kredisi alan kişiler belirlenen tarih aralığında borcunu taksitler halinde ödemekle yükümlüdür. Kredi borcunu öğrenmek isteyen kişiler, internet üzerinden KYK kredi borcu sorgulama işlemi yapabilir.

KYK Kredi Borcumu Nasıl Öğrenirim?

2528598-810x458.jpg

İnternet üzerinden KYK kredi borcunu öğrenmek isteyen kişilerin öncelikle KYK borç sorgulama işlemi yapmalıdır. Devletin pek çok resmi kurumunun internet üzerinden verdiği e-Hizmetler arasında KYK kredi borcu sorgulama işlemi de vardır. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle kişinin e-devlet şifresi ve kimlik numarası ile sisteme giriş yapması gerekir. Daha sonra https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama adresi üzerinden mevcut KYK kredi borcu hakkında detaylı bilgilere ulaşılabilir.

e-Devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın e-Hizmetler menüsüne giren kişiler detay kısmına bakarak sayfa üzerinde ne kadar KYK kredi borcu olduğunu rahatlıkla görüntüleyebilir. KYK öğrenim kredisi alan kişilerin mezun olduktan sonra 2 sene içinde bu borçlarının ödemelerine başlamaları gerekir.

KYK Borcu Kredi Almaya Engel Mi?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredisi bankalardan tüketici kredisi çekmeye engel değildir. Ancak bazı bankalar, kredi ödemesi ile problem yaratacağı düşüncesi ile ihtiyaç kredisi çekerken öncelikle KYK kredi borcunun kapatılmasını talep edebilir. Ancak kredi notu yüksek ve aylık geliri kredi çekmeye müsait limitlerde olan kişiler için bankalardan ihtiyaç kredisi çekmenin önünde herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

Bu haber toplam 527 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.