Merkez Bankası Repo İhalesi Ne Demektir?

Merkez Bankası Repo İhalesi Ne Demektir?

Repo belli bir vade süresi olan menkul kıymetin tekrardan ilk satıcısı tarafından alınacağını gösteren bir terimdir.

Satış işlemini gerçekleştirmiş olan bir yatırımcı aynı menkul kıymeti geri alacağına ilişkin öngörüyü destekleyen satış işlemi olarak biliniyor.

Bu alanda sıkça işlem yapan kişiler Merkez Bankası repo ihalesi kavramı ile de sıkça karşılaşıyor. Repo piyasasının diğer piyasalardan ayrılan en önemli özelliği, mevcut bir menkul kıymetin vade süresinin alıcı ve satıcı çıkarları için kısaltılmış olmasıdır.

1557396885808-mmmm.jpg

Repo İhalesi Nedir?

Para politikalarını belli bir dengede tutmak amacıyla Merkez Bankaları repo ihalesi işlemleri gerçekleştiriyor. Bu işlemin temel amacı piyasalardaki para miktarını artırmak ya da azaltmak amacıyladır. Bu işlemi desteklemek için Merkez bankası tarafından hazine kâğıdı alınıp satılması işlemi repo ihalesi olarak adlandırılıyor.

Açık piyasa işlemleri kapsamında hazine kâğıdı alım satım işlemleri önemli bir nitelik taşıdığı için geri repo ya da ters repo biçiminde de ele alınabilir.

tcmb-ubaf-cover.jpg

Merkez Bankası Repo İhalesi Ne Anlam İfade Ediyor?

Merkez Bankası, piyasalardaki likidite sorununa çözüm bulmak amacıyla repo ihalesi işlemi açarak bu ekonomiyi kontrol altında tutmaya çalışır. Söz konusu olan likitide sorununa sıkılaştırma adımı atarak müdahale etmeyi hedefleyen Merkez Bankası repo ihalesi işlemlerini ihtiyaç halinde tekrarlıyor.

Geçmiş dönemlerde yine likidite yönetimi adı altında 10 milyar liralık geleneksel yönteme sahip repo ihalesi yapmıştır. Repo ihalesinin sona erme tarihi ise 8 Eylül 2020 olarak belirtilmişti.

Repo İhalesinin Yapıldığını Bilmek Önemli mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası mevcut fonlamasını repo ve depo işlemlerinin birleşiminden oluşturuyor. Piyasalarda geçici olduğu gözlemlenen bir nakit ihtiyacının ortaya çıkması durumunda bankacılık sistemlerindeki likiditenin artırılması için gerçekleştirilir.

TCMB ise gecelik borçlanma yerine haftalık repo işlemini tercih ederek uzun vadeli bir likidite çözümü sunuyor. Bankalar TCMB tarafına tahvil vererek haftalık fon kullanmayı tercih ediyor ve bunun karşılığında nakit ihtiyaçlarını karşılıyor. Bankalar tarafından merkez bankasına ödenen faiz ise politika faizi olarak niteleniyor. Repo ihalesinin açıldığını bilmek, piyasaları sürekli yakın takibinde bulunduranlar için önemli bir süreci kapsıyor.

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.