Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini! 2022’de Dolar ve Enflasyon Kaç Olacak?

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Tahmini! 2022’de Dolar ve Enflasyon Kaç Olacak?

Son dakika gelişmesi olarak basına yansıyan haberlere göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar ve enflasyon beklentisini açıkladı. Piyasa katılımcıları anketine göre dolar ve enflasyon 2022’de ne kadar olacak?

Son dönemde yatay bir seyirde devam eden dolar/TL paritesi, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), reel sektör ve finansal sektör temsilcileriyle birlikte yaptığı ocak ayı “Piyasa Katılımcıları Anketi” sonucunu açıkladı. Sektör profesyonellerinin ortak düşüncelerine göre 2022 yılında enflasyon ve dolar fiyatı tahmin edildi.

Enflasyon Beklentisinde Artış Dikkat Çekti

61dfd2db0f254400e4b9771b-1.jpg

TCMB tarafından son dakika gelişmesi olarak yapılan duyuruda, piyasa katılımcıları anket sonucuna göre 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 25.37 oldu. Bir önceki ankete göre bu rakam, yüzde 21.39 olduğu için beklentilerde de yükseliş yaşandığı görüldü.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonucuna göre 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi yüzde 14.41’den yüzde 15.54’e çıktı. Söz konusu ankette yıl sonuna dair enflasyon beklentisi yüzde 29.75 oldu. Ankette, TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisine de yer verildi. Bu rakamlar, bir önceki anket dönemine göre yüzde 14.53 iken bu anket döneminde yüzde 14 olarak açıklandı.

TCMB Yıl Sonu Dolar Beklentisi Ne Kadar?

Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 2022 yılı sonunda TCMB’nin ve sektör temsilcilerinin yıl sonundaki dolar kuru tahminleri 16.13 TL oldu. Merkez Bankası’nın rezervlerinde erimenin devam etmesi dikkatlerden kaçmadı. 31 Aralık haftasında 8.3 milyar dolar olan net rezervler, 7 Ocak haftasında 7.9 milyar dolara geriledi. Bu verilere göre TCMB’nin net uluslararası rezervleri Ağustos 2002’den bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Son dönemde Türk Lirasında yaşanan sert değer kaybı sonrası, TÜFE son 19 yılın zirvesi olan yıllık yüzde 36.98’e çıktı. Ekonomistler, asgari ücret zammının yanı sıra artan enerji fiyatları sebebiyle enflasyonun 2022’nin ilk yarısına gelmeden yüzde 50 seviyesine çıkabileceğini söylüyor. Piyasa Katılımcıları Anketi’nde ise sadece yıl sonu tahminleri yer alıyor.

Bu haber toplam 346 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.