Merkezi Olmayan Dijital Kripto Para Nedir?

Merkezi Olmayan Dijital Kripto Para Nedir?

Yeni nesil blok zincir teknolojisinin en son üyelerinden olan kripto para, birçok yatırımcının bildiği gibi dijital para birimidir.

Piyasalarda en çok adı gecen Bitcoin ve Etherium en popüler kripto para birimleri arasında yer alıyor. Ancak hali hazırda alım satım işlemi görmekte olan 19 bin kripto para bulunuyor.

Devlet ya da bir merkez Bankası tarafından denetlenmeyen ya a kontrol altında olmayan kripto para, anlaşılacağı üzeri herhangi bir merkeze bağlı olmadan piyasada dolaşımda olan bir dijital paradır. İnsanların bu dijital para birimini alıp satmalarını sağlayan teknoloji ise blok zincir teknolojisinin kriptografik şeklinde hizmete sunulmasını kapsıyor.

6141f0f34e3fe0118074fd12.webp

Kripto Para Birimlerini Diğer Varlıklardan Ayıran Özellikleri

Dijital olmayan ve hükümet merkezli para birimlerine kıyasla kripto para birimlerinin kolay aktarılabilirlik özelliği bulunuyor. İki insan dünyanın neresinde olursa olsun hesapları arasında kripto para aktarımını rahatça gerçekleştirebiliyor.

Gizlilik özelliği ile de öne çıkan kripto para, doğrudan bir ödeme aracı olarak da kullanılırken, kişisel kullanıcı bilgilerine dair hiçbir detay vermeden güvenli bir şekilde ödeme yapabilmeyi sağlıyor.

Merkeziyetsiz bir para birimi olmasından dolayı kripto paranın kolay tanışabilir olması, nereye giderseniz gidin yanınızda kripto varlıklarınızı taşımanıza olanak sunuyor. Şimdilik herhangi bir merkeze bağlı olmaması kripto paraya olan güvenin oluşamamasında etken oluştursa da, güçlü bir güvenlik ağına sahip olması bugüne kadar tüm hack girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oldu.

kripto-para-4-4j0r-cover.jpg

Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor Ve Nasıl Çalışıyor?

Yatırım gerçekleştireceği bir varlığın nasıl üretildiğine ve çalıştığına dair merak duyan kişiler, kripto paranın da nasıl çalıştığını fazlasıyla merak ediyor. Devlet ya da merkez bankası bünyesine bağlı olmadan blok zincir teknolojisi tarafından desteklenen kripto paralar, diğer varlıklar gibi madeni parayı ya da banknotu ifade etmiyor.

Sadece internet dünyasında alınıp satılan bir dijital para olan kripto para madencilik adı verilen işlemler sonucunda oluşturularak piyasaya kazandırılıyor. Yüksek bir enerji gerekliliğine ihtiyaç duyan üretim aşaması, bu işle uğraşan kişilerin emeklerinin karşılığında kripto para üretiminden kazandıkları değerlerle ödüllendirilirler. Piyasadaki fiyatların değişkenliği ise yatırımcılarının arzına ve talebine göre yükselişe ya da düşüşe geçebiliyor.

Bu haber toplam 282 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.