Motosiklet Muayene Ücreti Ne Kadar?

Motosiklet Muayene Ücreti Ne Kadar?

Motosikler muayene ücretleri de diğer ücretler gibi fiyatları değişmiştir. Güncel motosiklet muayene, vergi ve ceza ücretleri hakkında güncel bilgileri inceleyebilirsiniz.

Motosiklet muayene ücreti ne kadar sorusu kullanıcılar tarafından merak edilerek araştırılır. Her araç belirli süre aralıkları ile muayeneden geçirilmelidir. Uygulanan bu muayene işlemleri ücretli olarak araç sahibine yansıtılır. Motosiklet muayene ücretleri her yıl başında yenilenerek tüketiciye iletilir.

Motosiklet Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu çerçevesinde belirlenerek kamuoyuna iletilir. Motosiklet muayene ücreti hakkında bilgilendirme şu şekildedir:

 • Yetkili merciler tarafından belirlenen motosiklet muayene ücretleri yeni yıl ile birlikte 36.20 oranında artış gösterir. Araç muayene ücretleri TL üzerinden tüketicilerden talep edilir.
 • KDV hesaplamaları da dahil edilerek ortaya konan araç muayene ücretlerinde tanker, otobüs, çekici, kamyon için 503,86 TL ile 685,58 TL arası ücret talep edilir.
 • Arazi taşıtı, otomobil, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork, minibüs gibi araçlardan 372,88 TL ile 507,40 TL aralığında ücretlendirme talep edilir.
 • Motorlu bisiklet, traktör, motosiklet gibi araçlardan ise 189,98 TL ile 258,42 TL aralığında muayene ücreti talep edilir.

Araç Muayeneleri Ne Sıklıkla Yapılır?

Motorlu araçlar kullanım amaçlarına göre farklı farklı sınıflandırılabilir. Bu noktada her sınıflandırmaya göre başka bir araç muayene süresi tanımlanabilir. Araç muayene sıklıkları şu şekildedir:

 • Ticari araçlar için 1 yıllık periyotlarla araç muayenesi yapılmalıdır.
 • Ticari olmayan araçlar için ise 2 yıllık periyot tanımlanır. Bu süre römork ve traktörler için 3 yıl kadar uzatılabilir.
 • Kişiler araç muayene işlemlerini düzenli olarak takip etmelidir. Aksi halde cezai yaptırımlar uygulanarak caydırıcı işlemler ortaya konur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar?

ekran-goruntusu-2022.jpg

MTV olarak kısaltılan Motorlu Taşıtlar Vergisi yılbaşında yeni bir değerleme ile kamuoyuna sunulur. Yeni düzenlemeye göre Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilgilendirme şöyledir:

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yeni değerleme oranı 36,20 aralığındadır. Resmi Gazete ilanı dikkate alındığı zaman vergi oranı %25 şeklindedir.
 • 70.600 TL’yi aşmayan bir yaşında olan 1.300 motorlu araç için 1.313 TL vergi ödenir. 56.500 TL’yi aşmayan araçlar için bu oran 1051 iken yeni düzenleme ile artış gösterir. Motosiklet muayene ücretleri de farklı niteliklere değişim gösterebilir.

Araç Muayenesi Yaptırmama Cezası Ne Kadar?

Araç sahipleri araç muayene sürelerini takip etmez ve muayeneleri gerçekleştirmez ise ilgili cezai işlemler başlatılabilir. Bu noktada araç muayenesi yaptırmama cezası şu şekildedir:

 • Mevcut bir araç için muayene cezası uygulanmış ise bu tutar ödenmesi gereken muayene ücreti kadar olur. Her gecikme için aylık olarak %5 tutarında faiz işlemi uygulanır.
 • Mevcut aracın modeli, tipi, muayene periyotları bu süreçte etkisiz unsurlardır. Her gecikme için tüm araçlar aynı oranda işleme tabi tutulur.

Araç Muayenesi Tutarı Nasıl Belirlenir?

Araç muayeneleri araçların özellikleri doğrultusunda şekillenen unsurlar arasında yer alır. Bu noktada araç muayene ücretlerinin belirleniş kriteri farklı noktalara değinir. Araç muayene ücreti belirleme kriterleri şu şekildedir:

 • Araç türü ücretlendirme için en temel kriter olarak görülür. Ticari ya da normal araç olması bu noktada önemli bir detaydır.
 • Bir aracın muayene süreçlerinde gecikmeler yaşanıp yaşanmadığı noktasına göre farklılık gösterir.

Temelde bu iki faktör ile araç muayene ücretlendirmeleri şekillendirilerek tüketiciden talep edilir. motosiklet çeşitleri için herhangi bir belirleyicilik söz konusu değildir.

Araç Muayenesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç sahipleri muayene süreçlerinde çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak doğru adımlar atabilir. Araç muayenesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Zorunlu trafik sigortanızın varlığından emin olmanız gerekir. Aksi halde işlem yapılmaz.
 • HGS, OGS gibi cezaların var olup olmadığı kontrol edilmelidir. Motosiklet muayene ücretleri için de öncelikle araç için herhangi bir borç durumunun olmaması gerekir.

Bu haber toplam 354 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.