MTV Ödemelerini Geç Yapanlara Üzücü Haber: 1 Aylık Gecikmede…

MTV Ödemelerini Geç Yapanlara Üzücü Haber: 1 Aylık Gecikmede…

Türkiye’de milyonlarca araç sahibi Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerini yakından takip ediyor. MTV ödemelerinde son ödeme tarihini kaçırıp gecikenlere kötü haber geldi. MTV ödemesini geciktiren araç sahipleri ne kadar gecikme faizi ödeyecek?

Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da ocak ayı araç sahipleri için oldukça hareketli geçti. Bilindiği üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) her yıl ocak ve temmuz aylarında olacak şekilde yılda eşit 2 taksit ile ödeniyor. Araç sahiplerini yakından ilgilendiren bu ödemelerde son 2022 yılı için ilk taksitin son ödeme günü 31 Ocak 2022 tarihiydi. Son ödeme gününü kaçıran ve MTV ödemelerini geç yapanlara üzücü haber geldi.

MTV Gecikme Faizi Ne Kadar?

mtv-indirimi-nedir-mtv-odemesi-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler-mtv-nasil-hesaplaniyor-mtv-taksitlendirme-nasil-yapilir-mtv-nasil-odenir-motorlu-tasitlar-vergisi-nedir-141305.jpg

Türkiye’de milyonlarca araç sahibinin yakından takip ettiği 2022 yılına ait MTV'nin birinci taksit ödeme dönemi 1 Ocak 2022'de başladı. Bilindiği üzere MTV ödemeleri, taşıtların kayıt ve tescilinin bulunduğu yerin vergi dairesi tarafından her yıl ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor.

Belirlenen MTV ücreti, ocak ve temmuz aylarında olacak şekilde 2 eşit taksit halinde ödenirken, ilk taksit ödemeleri 31 Ocak 2022 tarihinde sona erdi. MTV gecikme faizi borçların ödenmediği durumda ilk etapta uygulanan cezadır. Ocak ayında MTV ödemesini geciktiren araç sahipleri yüzde 1.6 olarak belirlenen gecikme faizi ödemek durumunda kalır. MTV ödemesi geciktiren kişilere bu şekilde faiz uygulanarak cezai işlem yapılır.

MTV Geç Ödeme Cezası Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de ocak ayında bazı araç sahipleri MTV ödemelerini zamanında yapamadı. Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan maddeye göre, tescil edilmiş tüm araçlar vergiye tabi olduğu için MTV ödemesinin mutlaka yapılması gerekiyor. MTV borcu olan araç sahipleri, ocak ve temmuz aylarında araç plakasına işlenen bu borcu, vergi dairesinden ya da anlaşmalı bankalardan ödeyebilir.

Fakat Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinde ilk taksiti gecikmeye düşerse yani ödenmezse, ikinci MTV taksitine gecikme faizi yansıtılır. Eğer iki taksit de yıl içinde belirlenen zamanlarda ödenmezse, bu durumda mükellef olan kişinin adresine vergi dairesi tarafından uyarı mektubu gönderilir. Daha sonraki işlemlerde ise T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz işlemi başlatılır.

Bu haber toplam 621 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.