Müjde: 2022 yılında 65 yaş maaşı 2022 yılında 1.000 TL sınırını aştı

Müjde: 2022 yılında 65 yaş maaşı 2022 yılında 1.000 TL sınırını aştı

Yeni yıla girilmesiyle birlikte en başta asgari ücret olmak üzere, memur ve emekli maaşlarında zam yapıldı. Bunun dışında devlet tarafından vatandaşlara verilen çeşitli ödemelerde de artışların yaşanması vatandaşları sevindirdi.

Türkiye’de 2022 yılına girilmesiyle birlikte çalışanların maaşlarına zam yapılması sevinçle karşılandı. Hayat pahalılığı yüzünden harcamalarını dengelemekte zorlanan vatandaşlar pek çok ücrette artış yaşadı. Ocak ayından itibaren başta asgari ücret olmak üzere emekli ve memur maaşlarına zam yapıldı. Yeni maaşlar ocak ayında çalışanların hesaplarına yatırılmaya başlıyor. Yüz binlerce kişinin yararlandığı ödemelerde şartlar değişti ve artışlar yaşandı. Bunlar arasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen 65 yaş maaşı da yer aldı.

2022 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

65-yas-ayligi.jpg

Halk arasında yaşlılık maaşı da bilinen 65 yaş aylığına 2022 yılında zam yapıldı. Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara ekonomik destek vermek amacıyla başlattığı bu ödeme, 2022 yılındaki tüm maaşlar gibi artış gösterdi. Yaşlılık aylığındaki artış oranı da kesinleşmesinden sonra vatandaşların büyük bir çoğunluğu internet üzerinden yaptıkları aramalarda 65 yaş aylığı ne kadar sorusunun yanıtını aradı. 2022’de devlet tarafından vatandaşlar arasında hak sahibi olanlara verilen tüm destek ödemeleriyle birlikte yaşlılık maaşında da artış oldu.

Asgari Ücretle Birlikte Artış Gösterdi

2022 yılında asgari ücrete yapılan zammın ardından, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar da netlik kazandı. Bu kapsamda asgari ücrete göre belirlenen 65 yaş aylığının yeni yıl tutarı belli oldu. Ayrıca asgari ücrete yapılan yüksek zam oranı nedeniyle bu sene 65 yaş aylığı alan kişi sayısının da artacağı belirtildi. 65 yaş aylığı asgari ücrete endeksli olmadığı için yaşlılık maaşının hesaplanmasında 4.387 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı baz alınıyor.

2022 Yılında 65 Yaş Maaşı Kaç Oldu?

Yeni yıla girilmesi ile birlikte 6 ayda bir artan 65 yaş aylığı da merak konusu oldu. Yaşlılık maaşının endeksli olduğu memur aylık katsayısı, toplu sözleşmede belirlenen zam oranı kadar 6 ayda bir arıyor. 2022 yılı ocak ayından itibaren memur ve memur emeklilerine yansıyan yüzde 27.91'lik zam sonrası 65 yaş aylığı 1.059 TL oldu.

Bu haber toplam 557 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.