Nasıl Noter Olunur?

Nasıl Noter Olunur?

Nasıl noter olunacağına dair tüm bilgiler ve gerekli işlemler yazımızda sizlere verilmiştir. Sizler de gerekli koşulları sağladığınız takdirde noter olmak için gerekli başvuruyu yapabilir ve kabul almanız takdirde noterlik görevinize başlayabilirsiniz.

Nasıl Noter olunur sorusu son zamanlarda hukuk mezunları kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan bir konudur. Noter olmak kişiler tarafından oldukça fazla istenen ve sosyal statüsü yüksek bir meslek türüdür.

Noter olmak isteyen kişilerin belirli başvuruları tamamladıktan sonra gelen mülakatları başarılı şekilde geçmek gereklidir.

Kişiler noter olmak için öncelikle 4 senelik hukuk fakültesi eğitimini alıp başarılı bir şekilde tamamlamış olmaları gereklidir. Aynı zamanda noterlerin mutlaka ve mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gereklidir. Bir diğer özellik de kişinin devlet memurluğuna engel teşkil edecek herhangi bir hak mahrumiyetinin bulunmaması gereklidir. Hakim, savcı, avukat ve memur olma haklarını kaybetmiş kişiler de noter olmak için hak kazanamazlar.

Aynı zamanda da hukuk fakültesinde görülen ve başarılı şekilde tamamlanan derslere ek olarak kişilerin kanunları ve mevzuatı sürekli olarak yakından takip etmesi gereklidir.

Noter Ne Demek

Noter kısaca hukuki anlamlarda meydana gelen anlaşmazlıkları önlemek amacı ile ve işlemleri belgelerle somutlaştırmak ve kanunlara uygun hale getiren kişiler olarak tanımlanabilir. Yapılan işlemlerin resmiyet kazanması ve hukuki ilişkilerin düzenlenmesi açısından son derece önemli bir meslek olan noterlik memuriyet statüsüne girmemektedir. Noterler serbest meslek erbabı olarak sayılmaktadırlar.

Noterlik bir kamu hizmetidir. Noterler sayesinde anlaşmazlıklar çözülebilir ve hukuki güvenlik sağlanabilir. Aynı zamanda belirli durumlarda belgelendirme işlemleri noterler yardımı ile yapılır ve bu belgeler resmi belge statüsüne girmektedir.

Noter Ne İş Yapar?

3369-16029-noter.jpg

Noter ne iş yapar sorusu noter olmayı düşünen kişiler tarafından merak edilen konulardan biridir. Noter olmak son derece önem arz eden önemli bir iştir. Kanunda belirtilen hükümler dahilinde noterlik görevinin özel ve genel hükümlülükleri bulunmaktadır.

Noterler genellikle hukuki anlaşmazlıklara bir çözüm bulma işlemleri ile uğraşır. Aynı zamanda noterler sayesinde bir duruma ya da bir sayıma resmi bir şahitlik edilir ve bu durumun sonunda hazırlanan belge ya da dosya resmî yükümdedir.

Noter Olma Şartları Nelerdir?

Noter olma şartları kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Hukuk fakültesinden mezun olmak.
 • Yaş olarak 23 yaşından büyük olmak ve 50 yaşından küçük olmak.
 • Yüz kızartıcı suç sebebi ile hüküm giymemiş olmak.
 • Noterlik mesleğine ve mevkiisine zarar verecek tutumda ve davranışta olmamak.
 • Hiçbir şekilde acizlik kararı bulunmamak, akıl sağlığı yerinde olmak.
 • Noterlikten, hakimlikten, savcılıktan ve avukatlıktan men edilmemiş olmak.

Noter Görevleri Nelerdir?

Noter görevleri noterler tarafından yapılması gereken ve eksiksiz şekilde kanuna uygun olması gereken işlemler bütünü olarak adlandırılabilir. Noterlik görevleri kısaca aşağıdaki gibidir:

 • Kanunlar ile belirtilen ya da mercileri belirtilmemiş tüm işlemleri hukuken uygun şekilde düzenlemek.
 • Gayrimenkul ya da araç satış vaadi sözleşmesi hazırlamak.
 • Başka kurumlar tarafından düzenlenen evrakları mühür, imza gibi tasdik işlemleri ile onaylamak.
 • Kanuni herhangi bir işlemin aslını ya da örnek kopyalarını çıkarmak.
 • Protesto, ihbarname ve ihtarname göndermek.
 • Bir dilden başka bir dile çevrilen yazılı belgelerin tasdiklerini yapmak.

Noter Olmak İçin Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Noter olmak için gerekli eğitimler noter olmak isteyen kişiler tarafından alınması gereken eğitimler bütünüdür. Bu kişilerin öncelikle avukatlık stajını tamamlamış olmaları ve avukatlık ruhsatlarını almış olmaları gereklidir. Ayrıca hukuk fakültesinde eğitim esnasında görülen derslere ek olarak güncellenen kanun ve mevzuatı sürekli olarak takip etmeleri de önerilir.

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.