Özgür Demirtaş’tan faiz indirimine yönelik ilk yorum geldi!

Özgür Demirtaş’tan faiz indirimine yönelik ilk yorum geldi!

Merkez Bankası’nın faiz indirimine yönelik aldığı kararın hemen ardından Özgür Demirtaş; “Resmen delilik! Burada delilik: aynı şeyi yaparak farklı sonuçları beklemektir.” yorumunu dile getirdi.

Merkez Bankası’nın sürpriz bir şekilde yapmış olduğu faiz indiriminin hemen ardından ünlü ekonomist prof Özgür Demirtaş’ın Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşım oldukça dikkat çekti.

Merkez Bankası para politikası kurulu detaylı bir şekilde faiz kararını açıkladı ve vatandaşla paylaştı. Kurul yapmış olduğu açıklamada politika faizini 100 baz puanı indirim ile %13 seviyesine çektiğini aktardı. Karar öncesinde yapılmış anketler kapsamında ekonomistlerin beklentisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizi sabit tutacağı şeklindeydi. Sürpriz bir şekilde verilen kararın hemen ardından Özgür Demirtaş Twitter hesabı üzerinden; “Bu resmen delilik! Delilik: aynı şeyi yaparak farklı sonuç beklemektir.” yorumunu dile getirdi.

Geçmişte yapılan indirimler enflasyon oranını tetiklemişti

Kurul geçtiğimiz yıl eylül aralık ayları döneminde Cumhurbaşkanı’nın vermiş olduğu talimat ile birlikte faizi %19 oranından %14’ü düşürmüştü. Verilen bu kararların etkisi ile birlikte dolar kuru 8,30 seviyesinden 18 seviyelerine; resmi tüketici enflasyonu ise %19 oranından %80 oranına fırlamıştı.

ozgur-demirtastan-faiz-indirimine-yonelik-ilk-yorum-geldi.jpg

2021 Aralık ayından bu yana gerçekleştirilmiş olan toplam sekiz toplantıda faiz indirimi kararına varılmıştı. Böylelikle bu toplantıda sekiz ay sonra tekrardan indirim kararı alınacağı görüldü.

Ekonomist Evren Devrim’de konu ile ilgili yorumda bulundu!

Ekonomist Evren Devrim Zelyut’ta Merkez Bankası’nın vermiş olduğu karara tepki gösteren isimler arasında yerini aldı. Zelyut yapmış olduğu paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

“Akp’nin herhangi bir ekonomi politikası bulunmuyor. Yalnızca Erdoğan’ın kendine göre inanmış olduğu yanlış bir reklam söz konusu. Faiz düşüşe geçerse yatırım artar cümlesi; enflasyon yükselişe geçerken üretimde dış bağ sürmeye devam ederken Türkiye yalnızca ve yalnızca felakete götürecektir.”

Bu haber toplam 194 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.