Pardus Girişim Sermayesi 151,1 Milyon TL Halka Arz Büyüklüğüne Ulaştı

Pardus Girişim Sermayesi 151,1 Milyon TL Halka Arz Büyüklüğüne Ulaştı

Paydus girişim sermayesi, 151,1 milyon TL olarak, halka arz büyüklüğüne ulaştı. Bunun yanı sıra paydus yatırım ortaklığı A.Ş. halka arzında hisse başına 2.29 TL den gerçekleşti.

A1capital yatırım menkul değerler tarafından, tarafından kap a açıklama yapıldı. Açıklama doğrultusunda, A1capital halka arz edilen hisselerin yüzde 99,8 i yurt içi bireysel olarak yatırımcıya dağıtıldı. Yüzde 0.01 i yurt içi kurumsal yatırımcıya dağıtıldı. Ayrıca yüzde 0.16 sı ise yurt dışı bireysel yatırımcıya dağıtıldı. Açıklamalar ve halka arz olarak aracılık yapan A1capital bu şekilde açıklama yaptı.

1309.jpg

Bir Ay Döviz Almama Taahhütü! TL Reeskont Şartı Getirildi

Döviz almama konusunda, TL Reeskont kullanan firmalar, kredi vadesine kadar gelen mal veya hizmet gelirlerinin yüzde 40 ını TMCB ye döviz almamayı taahhüt edecek. Ayrıca yüzde 30 unu herhangi bir bankaya satmayı ve satışı müteakip döviz almamayı taahhüt edecek.

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası, faiz oranlarını düşürdü. Aynı zamanda TL cinsi olarak reeskont kredisi kullanacak olan ihracatçılar için vadeler de uzatıldı.

İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi uygulama talimatı, merkez Bankası tarafından güncellendi.

borsa-istanbul-iha-kayg-cover.jpg

Reeskont kredileri uygulamasında, firmaların genelini kapsayacak değişikliklere gidildi. Burada ise amaç döviz satışını teşvik edici şekilde yapılıyor. Bu doğrultuda TL Reeskont kredilerinde azami vade 360 gün olacak. Savunma sanayisi için azami vade 720 gün olacak.

TL Reeskont kredilerinden faydalanmak için ihracat bedellerinde uygulanan yüzdeler bulunuyor. Buna göre de yüzde 40 merkez bankasına satış koşuluna ek olarak, firma en az yüzde 30 unu herhangi bir bankaya satmaya taahhüt edecek.

Tüm bunların yanı sıra, firmalar Reeskont Kredisini, döviz satışı yaptığı toplam tutara kadar kullanabilecek. Ayrıca görünmeyen işlemelere genelgesi ile firmalar yine buna benzer koşullardan faydalanabilecek.

Bu koşullarda, TL Reeskont Kredisinden faydalanmak isteyen firmalar, ilk satış işleminden itibaren bir ay süreyle satılan döviz tutarını Yeniden satın almamayı taahhüt etmesi gerekiyor. Bu şartlar dahilinde, vade gibi pek çok alanda yeni güncellemeler mevcut.

Bu haber toplam 261 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.