Resmi Gazete’de Yayımlandı: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişti!

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Kredi Kartı Faiz Oranları Değişti!

Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası kararı, Türkiye’deki tüm kredi kartı sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Bankalar ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretlere ilişkin usulleri düzenleyen tebliği değiştirdi…

Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bankaların ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretleri düzenleyen tebliğ değiştirildi. Merkez Bankası kararına göre tebliğe eklenen geçici bir madde ile şubat ayı için referans faiz yüzde 1.25 olarak belirlendi. Bu karar neticesinde ayrıca kredi kartı azami faiz oranı da yüzde 1.80 olarak kayıtlara geçti.

Tebliğe eklenen geçici bir madde ile şubat ayı için referans faiz yüzde 1.25 oldu. Resmi Gazete’de Merkez Bankası tarafından verilen kararda referans faiz hakkında şu ifadeye yer verildi: “Referans oran, 1 Şubat 2022’den 28 Şubat 2022’ye kadar yüzde 1,25 olarak uygulanır.” Referans faiz oranı, kredi kartı kullanan vatandaşların aklını karıştırdı.

Merkez Bankası Kredi Kartı Faiz Oranlarını Değiştirdi

kredi-karti-680x365-c.jpg

Türkiye’de milyonlarca kredi kartı kullanıcısını yakından ilgilendiren gelişmeler yaşandı. Bankaların şubat ayı için kredi kartı müşterilerinin ödemelerine uygulayacakları faiz oranlarını değiştirdi. Bu karar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından verildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Vatandaşları yakından ilgilendiren kararda bankaların ticari müşterilerden alabilecekleri ücretler yeniden düzenlendi.

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve müşterilerine kredi kartı çıkartan bankalar, ticari müşterilerinden alacakları ücretleri yeniden düzenledi. Merkez Bankası’nın kararı doğrultusunda ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin usulleri düzenleyen tebliğde değişiklik yapıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra resmen yürürlüğe girdi ve şubat ayı içinde kredi kartı harcamalarını kapsayacak.

Referans Faiz Oranı Değişti

Tebliğe eklenen geçici madde ile şubat ayı için referans faiz yüzde 1.25 olarak belirlendi. bununla birlikte kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.80 oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda referans faiz oranının 1 Şubat 2022 tarihinden 28 Şubat 2022 tarihine kadar geçerli olacağı ifade edildi. Referans faiz, bankalar tarafından kredi kartı işlemlerine uygulanacak azami faizin hesaplamasında temel gösterge olarak kullanılıyor.

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.